Jihočeští vědci objevili v přehradě Římov už několik desítek virů. Budvirus je ale výjimečný. Ničí řasy a tím zvyšuje kvalitu vody v Římovské přehradě.
Prospívá mu, že město některé části parků neseče tak často a vznikají tím pro čmeláka ideální podmínky. Informoval o tom ve středu Jiří Řehounek z ekologického sdružení Calla.
„Zastánci intenzivní formy zemědělství řeknou: My vás přece živíme. Jistě, toto hospodaření opravdu produkuje velké množství potravin, ale musíme dodat: za jakou cenu,“ říká půdní mikrobiolog Šimek.
Klikoroh borový ničí sazenice na pasekách po kůrovcové těžbě po celé republice. Lesníci v posledních čtyřech letech vysázeli miliony stromků. Brouk má tak dostatek potravy a rychle se množí.
„Tam, kde byly louky, už nejsou. Tam, kde byl les, les není. A tam, kde dřív byly stepi se spoustou motýlů a kvetoucích bylin, jsou zase jen křoviny. To je problém,“ říká parazitolog Miloslav Jirků.
„Zdá se, že dopad na zdraví lidí není tak dramatický. My před tím varujeme, ale jsme označováni za sýčky. Ale virus se zásadním způsobem nezměnil,“ zdůrazňuje ředitel Biologického centra Akademie věd.
„Stránky jsou plné zakázaných léčebných tvrzení,“ vysvětlil mluvčí inspekce Pavel Kopřiva. Výstraha ale problém úplně neřeší, weby jsou totiž stále dostupné.
Samotný virus mezi lidmi pravděpodobně dál zůstane jako běžná respirační infekce. Shodují se na tom epidemiologové a virologové, které oslovil Český rozhlas.
Dobrá zpráva pro klima: vědci z Institutu Jamese Huttona ve východoskotském Dundee je zkoumají už dvacet let a přišli na to, že produkují mnohém méně metanu než ovce, které se živí klasickou stravou.
„Víme, že v dětských kategoriích funguje vakcína stejně jako u dospělých lidí a že je bezpečná. Pro stačí navození ochrany dětí před koronavirem její třetinová dávka,“ uvedl pro Radiožurnál virolog.
„I v malých koncentracích to zvířata velmi ovlivňuje. Pro ně je to nervový jed. Včely jsou pak zmatené a nemohou fungovat tak, aby přežily,“ přibližuje ekolog z Akademie věd.
„Stojí to strašně peněz a nedaří se to. Ztrácíme květnaté louky, spousty motýlů, orchidejí a dalších. Protože technickou péči nezvládáme,“ říká Miloslav Jirků z Biologického centra Akademie věd.
„U naprosté většiny lidí lze očekávat, že kvalita imunity dostatečná je. Ale z hlediska chování společnosti se domnívám, že to bylo opatření neuvážené,“ říká biochemik Libor Grubhoffer.
Nová protilátka funguje na všechny tři dominantní mutace koronaviru: britskou, jihoafrickou a brazilskou. Testy zároveň ověřily, že protilátka chrání i před původním kmenem viru.
Podle sociologa Martina Buchtíka je teď prostor pro změny malý. A navíc se blíží volby, upozorňuje s tím, že i ochota politiků dohodnout se bude nejspíš o něco nižší.
„Můžeme látku aplikovat třeba seniorům v domově důchodců a tím je všechny ochránit. Nebo pokud se koronavirus objeví v rodině, tak můžeme ochránit všechny další členy rodiny,“ vysvětluje vědec.
Podle virologa Libora Grubhoffera by velmi pomohly rychlé antigenní testy. Až se dostaneme k návratu dalších dětí a studentů do škol, tak by se nám zkušenosti s testováním mohly hodit.
„Ročně otestujeme několik desítek molekul, které mají potenciál přenos nákazy blokovat, ale tak vysokou účinnost jsem viděl poprvé v životě,“ potvrzuje parazitolog.
„Je to něco typického pro naši zemi, protože náš národ má velkou nedůvěru k očkovacím látkám,“ říká ředitel Biologického centra Akademie věd České republiky.
Tento týden se vrátil na své pracoviště v Biologickém centru Akademie věd v Českých Budějovicích. Svým kolegům teď pomáhá s testováním vzorků na přítomnost koronaviru.
Biologické centrum Akademie věd v Českých Budějovicích získalo povolení zkoumat koronavirus od Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který práci s tímto nebezpečným biologickým materiálem schvaluje.
Jihočeští vědci začali diagnostikovat zkušební vzorky na přítomnost koronaviru. Povolil jim to Státní zdravotní ústav. První odběry jim v pátek dopoledne dodala českobudějovická nemocnice.
Podle Martina Škorpíka z České společnosti entomologické jde o ukázku neochoty státního podniku brát ohled na přírodní bohatství lesů. Mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová obvinění odmítla.