Zážitek nemusí být pozitivní, ale silný. Tak by šla popsat filozofie některých účastníků švédského Vasaloppetu. Vasák má hodně nej, ale taky nejvíc bolí.
Už od čtvrtka by se na tratích v okolí Bedřichova měly konat doprovodné závody. O osudu akce se rozhodne v sobotu, informovali v pátek pořadatelé v tiskové zprávě.
Nové elektronické tabule rozmístěné na příjezdových cestách do obce ukazují, kde jsou volná parkovací místa, a informují řidiče o tom, že je Bedřichov pro dopravu už uzavřený.
S dopravními problémy se v tomto období potýká Bedřichov každoročně. Je to nejvíce využívané nástupní místo na Jizerskou magistrálu s více než 200 kilometry upravených tratí.
Populárního závodu se letos zúčastní třeba trojnásobný vítěz Stanislav Řezáč, olympijská vítězka Kateřina Neumannová nebo další z úspěšných běžkyň Zuzana Kocumová.
Rekreační běžkaři stále používají vosky s fluorem, přestože od letošní sezony jsou zakázané na všech závodech Mezinárodní lyžařské federace. Do přírody se tak dostávají zdraví škodlivé chemikálie.
Svaz lyžařů České republiky hledá způsob, jak od lidí získat peníze na úpravu běžeckých stop a případné doplňkové služby, protože dobrovolné příspěvky náklady nepokryjí.
„Věcí, které by mohly přípravu stopy zkvalitnit je celá řada, peníze nemají sloužit tomu, abychom sanovali stávající stav,“ říká ředitel Regionální rozvojové agentury Miloš Picek.
Pokud to půjde, nejezděte na běžky pozdě večer a v noci. K tomu vyzývají lyžaře správci stop na Jizerské magistrále společně s Lesy České republiky. Sportovci s čelovkami totiž v noci ruší zvěř.
Ve středu naposledy projel rolbou lyžařskou trasu v okolí Železné Rudy Kryštof Částka. Nadšený lyžař, trenér, kuchař a nezávislý zastupitel Železné Rudy se s kamarádem stará o její úpravu.
Přes vládní opatření lidé vyrazili do hor běžkovat, sáňkovat nebo na procházku. Sjezdovky ve skiareálech jsou do 22. ledna uzavřené. Situaci na parkovištích i silnicích pomáhala zvládat policie.
Parkovací kapacity v Bedřichově dál od lyžařských stop nebyly naplněny. Parkoviště na Pustevnách bylo ale přeplněné. Obdobná situace byla také v Orlických horách, kam přijel velký počet turistů.
Dobrá horská chata je zvláště v zimě k nezaplacení. A chatu dělá chatař. Jedním z nejdéle sloužících chatařů na českých a moravských horách je Miloslav Mika.
Náklady na úpravu běžkařských tras stojí ročně statisíce korun. Dobrovolný systém fnancování nefunguje kvůli neochotě českých běžkařů za sport platit. Šumava chce nyní zavést zpoplatnění tratí
Možná i vy patříte mezi příznivce běžeckého lyžování a plánujete v zimě vyrazit do stopy. Pokud by vás od toho zrazovalo, že neradi mažete a následně seškrabujete stoupací vosky, máme pro vás tip.
Skiareály na českých horách čekají díky příznivému počasí a dostatku sněhu víkendový nápor lyžařů. I přes oblevu zůstávají sněhové podmínky velmi dobré.
Potřebují k tomu traséra, tedy lyžaře, který je vede a který třeba ťuká hůlkami o sebe. Zvuková znamení jsou nezbytná při jízdě z kopce a k tomu maximální soustředění a slušná dávka kuráže.
Záchranáři ženu vyšetřili a přítomný lékař zjistil, že běžkařka utrpěla poranění hrudníku. Horská služba opět varuje před hřebenovými túrami a výlety do zalesněných horských oblastí.
V Jizerských horách přibývá rok od roku nočních běžkařů. Většího zájmu o vyjížďky potmě si všimli také rolbaři, kterým ale noční lyžaři znesnadňují práci. Běžkaři si totiž prý často neuvědomují, že rolba je osmitunový stroj, který jim může ublížit.
Závodiště ve Velké Chuchli se znovu na několik měsíců proměnilo v areál běžeckého lyžování. Koně mají dovolenou a v bílých stopách se čile prohání běžkaři. Pro všechny platí, že v Chuchli si mohou užít zimních radovánek, aniž by museli vyjet do hor.
Krásná zima naplno odhalila jednu slabost Orlických hor - chybí tam parkoviště. Nejen ta v lyžařských centrech, ale nedostatek je i odstavných ploch pro běžkaře. Nejhorší je situace o víkendech. Kvůli stojícím autům se prakticky nedá projet lyžařským střediskem v Deštném a beznadějně plná jsou od rána i parkoviště na hřebeni hor.
Běžkařům v Krušných horách letos reálně hrozí, že nebudou mít kompletně upravené běžecké trasy. Důvodem je nedostatek financí i odchod některých partnerů z občanského sdružení Krušnohorská bílá stopa. I přes problémy ale nemusí být ohrožená úplně celá sezona.
Obleva, déšť a teploty kolem nuly poznamenaly v uplynulých dnech i 180 kilometrů tratí Jizerské magistrály. Ani neupravené tratě ale neodradily stovky běžkařů, kteří do bílé stopy vyráželi hlavně z Bedřichova na Jablonecku.
Běžkařům pokračuje sezóna bez sněhu. Technické zasněžování sice zlepšilo podmínky na horách v Česku, ale to hlavně na sjezdovkách. Krkonoše jsou teď jedním z mála míst v republice, kde příznivci běžeckého lyžování najdou i upravené bílé stopy. Například na Černé hoře v Jánských Lázních. Patnáct kilometrů upravených tratí má také horské středisko Horní Mísečky. Jejich úprava je teď ale mnohem náročnější.