Ruská protivzdušná obrana za uplynulých 24 hodin sestřelila šest raket ATACMS, osm střel Storm Shadow a 180 ukrajinských dronů, uvedlo ruské ministerstvo obrany podle agentury TASS.
Ukrajina může od listopadu díky souhlasu Washingtonu a Londýna používat americké rakety ATACMS a britské střely Storm Shadow k úderům na cíle na ruském území.
Když se název raketového systému ATACMS v angličtině řekne nahlas, zní to jako výzva „zaútoč na ně“. Ukrajina to ale ve skutečnosti až donedávna udělat nesměla.
Třemi rychlými rozhodnutími během několika bouřlivých dnů Západ jasně potvrdil pokračující podporu Ukrajiny. Kreml však dlouho neváhal a na dění okamžitě zareagoval.
V Pro a proti diskutují europoslankyně, členka frakce Evropské lidové strany Danuše Nerudová (STAN) a europoslanec, člen frakce Patrioti pro Evropu Ondřej Knotek (ANO).
Prezident Joe Biden povolil podle agentury Reuters použít Ukrajině americké rakety dlouhého doletu proti cílům v Rusku. Díky tomu mohou i Británie a Francie povolit užití dalekonosných zbraní.
„Myslím, že od začátku je přístup Západu chybný. Válka už dávno mohla být u konce a Vladimir Putin poražen… Proto si myslím, že tyto zbraně měly být dodány Ukrajině dávno,“ říká Petr Boháček.
Šéf americké diplomacie Blinken podle The Guardianu naznačil, že Washington zruší zákaz použití raket ATACMS na území Ruska, potřebuje ale přesný popis vojenských cílů, na které chce Ukrajina útočit.
Ruské ministerstvo obrany uvedlo, že Ukrajina při útoku odpálila pět řízených střel dlouhého doletu ATACMS, z nichž čtyři byly sestřeleny, a pátá explodovala ve vzduchu.
Ukrajina naléhá na své spojence, aby jí dodávali zbraně delšího doletu. Její partneři ale váhají s poskytnutím zbraní, které by mohly být potenciálně použity k úderu na ruské území.
Ruské ministerstvo obrany neuveřejnilo, nad jakým územím obrana rakety sestřelila. Jeho tvrzení nelze nezávisle ověřit, ukrajinské úřady věc nekomentovaly.
Balistické střely ATACMS mají v závislosti na verzi dolet až 300 kilometrů. To je podle ABC News čtyřikrát víc, než dosah střel, které USA dosud Ukrajině poskytovaly na obranu před ruskou agresí.
Dnes se ruská letadla odvažují jen několik desítek kilometrů od frontové linie a odtud shazují řiditelné bomby. Totéž ovšem platí i pro ukrajinskou stranu, která také utrpěla těžké ztráty.
Podle informací Financial Times se USA chystají Kyjevu poskytnout konkrétně nově vyvinuté rakety GLSDB, které mohou být odpalovány z různých raketometů, včetně systémů HIMARS.