Ukrajinci poprvé použili americké rakety ATACMS. Zasáhli okupované letiště

Ukrajinské síly podnikly v noci na úterý útok na letiště v okupovaném Berďansku a Luhansku. Rusům podle vlastního tvrzení zničily devět vrtulníků různých typů, blíže neupřesněnou speciální techniku a odpalovací zařízení protivzdušné obrany, poškodily vzletové a přistávací dráhy a vyhodily do povětří sklady munice, píší ukrajinská média s odvoláním na komuniké speciálních sil. Informace ale za současné situace nejde nezávisle ověřit.

Sledovali jsme online Kyjev (Aktualizováno: 18:57 17. 10. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakety ATACMS s doletem až 300 kilometrů

Rakety ATACMS s doletem až 300 kilometrů | Zdroj: Reuters

Ukrajinci k útokům na letiště poprvé použili americké rakety ATACMS, jejichž menší počet nedávno tajně dodaly Spojené státy, napsal na svém webu americký list The Wall Street Journal s odvoláním na „osoby obeznámené s touto záležitostí“.

První ukrajinský útok raketami ATACMS potvrdil nejmenovaný americký představitel také podle agentury AP. Dodání a nasazení amerických raket v podvečer potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. O útocích na letiště se podle BBC zmiňují ruští blogeři, ale ruská strana je oficiálně nepotvrdila.

USA darují Ukrajině rakety dlouhého doletu. Budou upravené pro kazetovou munici

Číst článek

„Poděkování všem, kdo bojují a pracují pro Ukrajinu! Poděkování všem, kdo pomáhají! A dnes speciální poděkování Spojeným státům. Naše dohody s prezidentem (Joem) Bidenem se plní. A plní se velice přesně, jak předvedly atacmsy,“ prohlásil Zelenskyj v projevu zveřejněném na sociálních sítích.

Nasazení amerických raket poradce šéfa prezidentské kanceláře Mychajlo Podoljak označil za začátek nové kapitoly války, ve které pro ruská vojska nebude žádné místo za mezinárodně uznanými hranicemi Ukrajiny bezpečné. Muniční sklad v Berďansku vybuchoval do čtyř do rána, detonace v Luhansku pokračovaly až do jedenácti, uvedl deník Ukrajinska pravda. Rusové přišli také o desítky vojáků, jejichž těla vyprošťují z trosek, napsala agentura Unian.

Ukrajinské speciální síly o operaci nazvané Dragonfly (Vážka) uvedly, že obdržely informaci, že nepřítel používá letiště v okupovaném Berďansku a Luhansku a že na letištích shromáždil množství letecké a speciální techniky a zásoby munice. Informaci prověřily a po jejím potvrzení předaly nezbytné údaje jednotkám ozbrojených sil. Výsledkem byl palebný přepad v noci na úterý a značné ztráty nepřítele.

Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat podle deníku uvedl, že nemá k dispozici informace, co, jak a čím bylo zničeno na letištích, ale vysvětlil, že zničení nepřátelských vrtulníků určitě pomůže Ukrajině, protože ruské bitevní vrtulníky ustavičně operují v bezprostřední blízkosti frontové linie, kde mohou ničit ukrajinskou obrněnou techniku.

Článek pokračuje pod online reportáží.

Server BBC News na svém ruskojazyčném webu napsal, že někteří proruští blogeři už označili ukrajinský úder po letištích za nejsilnější od začátku války, která propukla před 601 dnem. Sám fakt útoku ruská strana oficiálně nepotvrdila a informaci ukrajinských speciálních sil je těžké potvrdit, protože ruské zdroje nezveřejnily žádné údaje a družicové snímky letišť po náletu dosud nejsou dostupné v otevřených zdrojích.

Setkání Bidena se Zelenským: USA poskytnou Ukrajině další zbraně, tentokrát za víc než sedm miliard korun

Číst článek

Podle tvrzení ruských blogerů Ukrajinci na letiště zaútočili americkými raketami ATACMS, o které Kyjev žádal Washington minimálně od loňského léta, přímé důkazy ale nejsou. Podle telegramového kanálu Rybar byly tyto závěry vyvozeny na základě odhadu trajektorie letu raket a jejich rychlosti. BBC připustila, že je možné, že útok byl podniknut raketami, jejichž dráha letu se liší od střel s plochou dráhou letu Storm Shadow/SCALP, které Ukrajině poskytla Británie a Francie.

USA o předání raket ATACMS Ukrajině dosud neinformovaly, ale určit typ rakety podle dráhy jejich letu a rychlosti je možné, připomíná BBC. ATACMS jsou (v nejnovější verzi) s to překonat vzdálenost až 300 kilometrů. Ukrajina k pozemním útokům dříve používala i upravené rakety S-200, původně určené pro protileteckou obranu, které také mají velký dolet. A i raketa Točka-U dokáže uletět více než 100 kilometrů, což je přibližně vzdálenost obou letišť od fronty, dodala BBC. Odhadla, že ruská armáda se zřejmě postará o posílení protivzdušné obrany letišť a podobných objektů.

The Wall Street Journal napsal, že USA tajně poslaly malý počet raket ATACMS ve verzi o doletu asi 160 kilometrů na Ukrajinu, kde podle lidí obeznámených s problematikou rozšíří schopnost Kyjeva provádět dálkové údery proti ruským sílám během důležité fáze ukrajinské protiofenzívy. Raketu lze odpálit z dříve dodaných amerických raketometů HIMARS. Ukrajina opakovaně prohlásila, že rakety jsou nezbytné pro její válečný plán, protože mají potřebný dolet, aby zasáhly cíle za frontovými liniemi na ukrajinském území, které okupuje Rusko.

ČTK, mst Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme