„Když se přenášel Ucpanej systém, byly problémy se zvukem. Takže já budu hlavně držet palce zvukařům,“ těší se na nové představení Dejvického divadla Elegance molekuly jeho autor Petr Zelenka.
„Nejčastější věta, kterou slýchám od svých kolegů, není ‚nemáme dost peněz‘ nebo ‚nemáme nápady‘, ale bohužel ‚přece se nenechám zavřít‘. A to je ten průšvih,“ říká Jan Konvalinka z Akademie věd.
Tomáš Cihlář vedl i tým, který objevil úplně nový typ léčiv HIV. Ty by se měly dávat pod kůži tak, že je pacient bude dostávat jednou za půl roku, možná jenom jednou ročně.
Remdesivir je nadějnou látkou proti viru způsobujícímu nemoc COVID-19. Funguje na trochu jiném principu než ostatní dosud známá antivirotika. Vývoj by nebyl možný bez odkazu profesora Holého.
Praha ||Lenka Kabrhelová, Barbora Sochorová, Ondřej Franta|Společnost|Vinohradská 12
Kdo jsou manželé Dvořákovi, momentálně asi nejznámější mecenáši v republice? Jak pomůže jejich 200 milionový dar tuzemské vědě? A bude z toho jednou český chemik oceněný Nobelovou cenou?
Zpráva od Nobelova výboru přišla českému chirurgovi minulý týden. „Byl jsem trochu překvapen, ale ten pocit se okamžitě vystřídal s pocitem hrdosti,“ popsal Bohdan Pomahač pro iROZHLAS.cz.
Výnos z patentů profesora Holého, který dosáhl už 20 miliard korun, dostává pražský Ústav organické chemie od jedné z největších farmaceutických firem - ta k patentům vlastní práva.
V neděli uplyne pět let od úmrtí vědce Antonína Holého. Jeho objevy antivirových látek umožnily vyvinout léky, které zcela změnily boj proti onemocněním jako AIDS.
Čeští a slovenští sochaři dnes odhalili nejlepší umělecká ztvárnění bývalého prezidenta Václava Havla, vědce Antonína Holého a architekta Jana Kaplického. V mezinárodní soutěži Tří portrétů bojovala zhruba čtyřicítka umělců. Busty mohou zájemci vidět v pražském sídle Akademie věd ČR do 28. ledna. Putovní výstavu si prohlédnou také lidé v Jihlavě, Hořicích a Trutnově.
V pražských Dejvicích se otevře jedno z nejmodernějších výzkumných pracovišť v Evropě - nový pavilon Ústavu organické chemie a biochemie. Stavbu za dvě miliardy korun zaplatily patenty profesora Antonína Holého. Dům také ponese jeho jméno. Píší o tom Hospodářské noviny.
České vědě hrozí, že přijde o nemalé peníze. Pomalu totiž končí platnost patentů chemika Antonína Holého. Akademie věd z nich má 1,4 miliardy korun ročně. Od roku 2017 ale o tento příjem přijde, zjistila Mladá Fronta Dnes. Na nových patentech se zatím tolik vydělávat nedaří.
Lék z dílny zesnulého chemika Antonína Holého by mohl brzy začít pomáhat nemocným psům. Látka, která funguje hlavně na rakovinu lymfatických uzlin, už čeká na registraci pro veterinární trh. Pražský Ústav organické chemie a biochemie by mohl na prodeji léčiva vydělat stovky milionů korun. Podobně už získává peníze z léků na vir HIV a žloutenku typu B.
Je to přesně rok, co zemřel profesor Antonín Holý. Léky tohoto světově významného českého chemika pomáhají milionům lidí po celém světě, zejména pak lidem nemocným AIDS. V roce 2017 vyprší patent na jeho nejznámější přípravek. Farmaceutické firmy se už teď připravují.
Lidé se dopoledne rozloučili s ikonou české vědy - profesorem Antonínem Holým. Světoznámým chemikem a objevitelem nových preparátů proti virům, které způsobují pravé neštovice, pásový opar nebo žloutenku typu B. Nejvíce se profesor Holý proslavil objevením preparátu, který zpomaluje množení viru HIV.
Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ve Spojených státech schválil přípravek Truvada jako preventivní lék proti nákaze virem HIV. Medikament by se po příslušné akreditaci mohl jako prevence používat i v Česku. Pro jeho potenciální uživatele by ale asi zůstal finančně nedostupný. Měsíční kůra totiž stojí v přepočtu 15 tisíc korun, lék je přitom třeba brát denně.
Zemřel český chemik světového významu Antonín Holý. Bylo mu 75 let. Holý se proslavil vývojem preparátů, které pomáhají léčit miliony lidí po celém světě. Zabýval se mimo jiné vývojem léků účinných v boji proti viru HIV a nemoci AIDS. Nejproslulejším z nich je antivirotikum Viread, které výrazně zpomaluje průběh tohoto onemocnění.
Léky vyrobené z jím objevených látek pomáhají milionům lidí na celém světě. Český chemik Antonín Holý je světovou vědeckou celebritou a právě dnes slaví 75. narozeniny.