Veterináři vyhlížejí nový lék na rakovinu u psů z dílny Antonína Holého

Lék z dílny zesnulého chemika Antonína Holého by mohl brzy začít pomáhat nemocným psům. Látka, která funguje hlavně na rakovinu lymfatických uzlin, už čeká na registraci pro veterinární trh. Pražský Ústav organické chemie a biochemie by mohl na prodeji léčiva vydělat stovky milionů korun. Podobně už získává peníze z léků na vir HIV a žloutenku typu B.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Antonín Holý zemřel před pěti lety, výsledky jeho výzkumu ale dosud pomáhají milionům lidí.

Antonín Holý zemřel před pěti lety, výsledky jeho výzkumu ale dosud pomáhají milionům lidí. | Zdroj: ČTK

Leukémie a rakovina lymfatických uzlin patří k nemocem, které se u zvířat, hlavně psů, vyskytují poměrně často.

„Dochází ke zmnožení jedné ze složek imunitních buněk - lymfocytů. Projevuje se to často zvětšením mízních uzlin. Celkovými projevy onemocnění bývají celková apatie, unavenost zvířete,“ popisuje onemocnění veterinář Daniel Bezdíček. Léčba je podobně náročná jako u člověka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byl Zdeněk Havlas z Ústavu organické chemie a biochemie

„Většinou se kombinuje infúzní terapie s tabletkami, někdy tam jsou i injekce.“

Na rakovinu lymfatických uzlin už ale existuje účinnější léčba. Vědci z Ústavu organické chemie a biochemie ještě pod vedením už zesnulého chemika Antonína Holého přišli na látku, která ničí nádory.

Původně se chemikálie testovala pro výrobu lidských léčiv, jenže byla pro pacienty příliš toxická. „U člověka se hladina toxicity zvedla oproti psům, takže okénko mezi aktivitou a toxicitou se podstatně snížilo. A co hůř, u každého jednotlivce to bylo úplně jinak, takže nebylo možné stanovit jednotnou hladinu podávání léku, tak aby to nebylo zároveň toxické,“ vysvětluje Zdeněk Havlas z Ústavu organické chemie a biochemie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nový lék z dílny zesnulého chemika Antonína Holého se zajímala reportérka Petra Benešová

U psů ale látka fungovala na lymfatické uzliny a na chronickou leukémii. „V testech na psech ukázala, že se dostává velmi specificky jen do některých typů nádorových buněk. Vedlo to dokonce k tomu, že po jedné injekci za pět dní tumory u pejska zmizely,“ popisuje Havlas.

Testy na lidech se zastavily. Práce na léku pro zvířata se ale rozjela a preparát už čeká jen na registraci, aby se mohl uvést na trh.

„Ono se to vyvíjí na dvou místech, pro dva separátní regiony. Jeden pro Evropu, který je v Belgii, pak je americký region, který je pod americkým dohledem v Mexiku,“ říká Zdeněk Havlas.

Lék bude během několika let

Je prý otázkou pár let, než se lék dostane běžně do veterinárních ordinací. Na lécích pro psy by mohl ústav vydělat, protože vlastní licence na chemické látky. Medikamenty pro psy a kočky jsou nejlukrativnějším byznysem.

„Dnes je lidská zodpovědnost velmi vysoká, čili toto všechno přispívá k tomu, že některá veterinární léčiva začala být lukrativní i pro výrobce veterinárních léků,“ potvrzuje ředitel brněnského Ústavu pro státní kontrolu veterinárních biopreparátů a léčiv Alfred Hera.

Pražský ústav už teď vydělává ročně jeden a půl miliardy na lécích proti žloutence typu B a viru HIV, které profesor Antonín Holý objevil. Americká farmaceutická firma Gilead Sciences účinné látky otestovala a vyvinula v léčiva.

Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme