„Dostal jsem se do Říma na svatořečení Anežky České. A papeže Jana Pavla II. jsem nejen viděl, ale dokonce jsem mu podával ruku,“ vzpomíná Václav Lhotecký.
Vůbec první babybox se otevřel v červnu 2005 v pražském Hloubětíně. Loni v prosinci se schránka přemístila do Fakultní nemocnice na Vinohradech. Schránek je v Česku aktuálně 76.
Poutníci si ve Vatikánu od pondělí připomínají třicetileté výročí svatořečení Anežky České. Ve středu se zúčastnili generální audience papeže Františka a předali mu sochu svaté Anežky České.
Papež Jan Pavel II. pět dní před sametovou revolucí svatořečil Anežku Českou. Ve Vatikánu kvůli tomu tehdy byly tisíce českých věřících. Komunistický režim, který byl na pokraji sil, jim nebránil.
Socha svaté Anežky České z Polešovic na Uherskohradišťsku se v sobotu vydala na cestu do Vatikánu. Od českých poutníků ji převezme papež František během národní pouti v Římě.
Sochu svaté Anežky České zdobí také nápisy Humilitas, Caritas a Victoria, tedy Pokora, Láska a Vítězství, nebo provaz se třemi uzly symbolizující řeholní povolání.
Ministr kultury Daniel Herman v sobotu ve Vatikánu předal papeži Františkovi sochu sv. Anežky České, která bude umístěna v bazilice svatého Petra do kaple svatých patronů Evropy jako první česká socha. Informovalo o tom české ministerstvo kultury. Ve Vatikánu je s delegací i kardinál Miloslav Vlk.
Výstava fotografií Herberta Slavíka ‚Anežský zázrak - Listopad 1989‘ je k vidění v Římě. V prostorách Papežské univerzity svatého Kříže ji zahájil pražský arcibiskup Dominik Duka spolu s ministrem kultury Jiřím Besserem. Fotografie dokumentují účast deseti tisíc Čechu na kanonizaci Svaté Anežky v Římě, kam je pustil komunistický režim deset dní před svým koncem.
3:38
|Ivan Štern, Jana Vondráčková, Zbyněk Zykmund, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová|Výtvarné umění
Princezna a budoucí žena císaře, která se ovšem rozhodla pro řeholní chudobu, se stala inspirací pro řadu uměleckých děl. Na 300 z nich představí výstava věnovaná životu i kultu svaté Anežky České. Expozice v Anežském klášteře je přístupná ode dneška až do konce března.
Letošní rok uplynulo 800 let od narození Svaté Anežky České, šlechtičny a řeholnice, jejíž jméno zná snad každý. Anežka Česká však nebyla jedinou významnou ženou té doby. Právě ženskou spiritualitou ve 13. století se budou zabývat odborníci na třídenní konferenci ‚Svatá Anežka Česká a velké ženy její doby‘, která dnes začíná na Katolické teologické fakultě.
Relikviář s ostatky světice bude patřit k hlavním lákadlům výstavy Svatá Anežka Česká – princezna a řeholnice. Relativně nedávno objevenou schránku s ostatky dnes na tiskové konferenci představilo Arcibiskupství pražské spolu s Národní galerií a Rytířským řádem křižovníků s červenou hvězdou. Výstava, pořádaná u příležitosti 800. výročí narození české světice, bude umístěna v prostorách Anežského kláštera od 25. listopadu do 25. března. Podat by měla mimo jiné první ucelený přehled svatoanežské tematiky ve výtvarném umění a uměleckých řemeslech.
Mší, kterou bude sloužit kolínský arcibiskup Joachim Meisner, vyvrcholí oslavy letošního osmistého výročí narození svaté Anežky České. Přesně před 22 lety totiž byla tato výrazná osobnost českých dějin v Římě svatořečena.
Za účasti desítek hostů byla v sídle Senátu odhalena socha svaté Anežky České. Stalo se to tak u příležitosti 800. výročí narození této světice. Dílo žáků kamenické a sochařské střední školy v Hořicích posvětil pražský arcibiskup Dominik Duka.
Kolem osmé večer se v Praze rozezní zvony kostelů a zvonic. Pražský arcibiskup Dominik Duka, který dá pražským zvoníkům ke koncertu pokyn, tak zahájí dvoudenní Oslavy Prahy. Program oslav, které začnou odpoledne na Staroměstském náměstí, bude věnován hlavně 800. výročí narození svaté Anežky České. Významnou ženu české historie připomene pořad postavený na Anežčiných dopisech.
3:52
|Pavla Dluhoschová, Martin Mašek, Lucie Maňourová, Petr Král|Hudba
V pátek a v sobotu nabídne hlavní město kromě obvyklých turistických lákadel ještě jednu velkou akci – už potřetí proběhnou v centru i v různých kulturních institucích Oslavy Prahy.
V Doksanech u Litoměřic začíná dvoudenní pouť za svatou Anežkou Českou. Katolická církev připomíná tuto významnou světici v roce osmistého výročí jejího narození.
Celý tento rok patří sv. Anežce České. Součástí oslav bude vědecká konference, koncerty, soutěže a vše vyvrcholí na podzim unikátní výstavou. Dnes v osmnáct hodin při mši svaté v pražském kostele sv. Františka z Assisi zahájí rok sv. Anežky pražský arcibiskup Dominik Duka.
V kostele sv. Františka z Assisi v Praze věřící na mši uctí památku sv. Anežky České. Osmisté výročí jejího narození jsme si připomněli právě tento týden.
2:24
|Pavla Dluhoschová, Michaela Vydrová, Mariana Zapotilová|Zprávy z domova
Pražský arcibiskup Dominik Duka bude večer sloužit mši v Klášteře sv. Anežky České. Jeho zakladatelka, nejznámější česká světice, se narodila právě před 800 lety. Religionista Ivan Štampach připomíná, že Anežka byla dcerou krále Přemysla Otakara I. a mohla se několikrát výhodně provdat, nikdy tak ale neučinila.
Ostatky Anežky České v kryptě pražského kostela Svatého Haštala archeologové nenašli. Uzavřeli tak nejenom několikaměsíční domněnky o místě posledního odpočinku české světice, ale také archeologický průzkum kostela.
Na štěstí, blahobyt a vzájemnou lásku si v Čechách budeme podle všeho muset ještě počkat. V kostele sv. Haštala na Starém Městě v Praze dnes totiž neúspěšně pokračovalo pátrání po ostatcích sv. Anežky české. Podle legendy má jejich nález zmíněnou dobu štěstí, blahobytu a lásky přinést.
Po prvním dnu průzkumu podzemí pražského kostela sv. Haštala archeologové pochybují o zdejším uložení ostatků české světice, sv. Anežky. Archeologové sice objevili kosti a hrobku, ale podle nich to s ostatky světice nesouvisí. Odborníci odkryli dvě místa, které dřív označil georadarový průzkum, ale jen jedno z nich doporučila následná kontrolní měření k odkrytí. Právě na toto místo zítra tým archeologů spustí speciální sondu s kamerou, aby zjistil, co se v podzemí kostela skrývá.
Údajný hrob svaté Anežky začnou odpoledne v pražském kostele svatého Haštala hledat archeologové. Odkryjí dvě místa u oltáře, která už dříve označil georadarový průzkum.
Archeologové se znovu pokusí potvrdit nebo vyvrátit domněnku, že jsou v Kostele sv. Nastala na Starém Městě Pražském uloženy ostatky svaté Anežky. Radarové měření totiž ukázalo, že nalevo od oltáře by se skutečně mohlo skrývat něco zajímavého. Průzkumu už dřív dali zelenou představitelé katolické církve i pražští památkáři.
Hledání ostatků Anežky České nabralo nový směr. Archeologové už vědí, kde v pražském kostele u Haštala hledat možný hrob této světice. Leo Vrzal, který provedl georadarový průzkum a srovnávací měření, jednoznačně k odkrytí doporučil místo v oltářní části kostela, 40 centimetrů od podesty.