Vražda Kuciaka a jeho přítelkyně Kušnírové v roce 2018 vyústila v mohutné protivládní demonstrace a v politickou krizi. V zájmu jejího řešení rezignoval Fico na funkci premiéra.
Nejnovější verdikt přinesl znovu nečekaný výsledek. Alena Zsuzsová dostala trest 25 let, Marian Kočner nebyl shledán vinným. Přitom právě on měl být tím, kdo měl vybudovat korupční systém.
„Byli zabiti proto, že Ján se ve své práci věnoval odhalování korupce a zneužívá moci. Byli zabiti proto, že se věnoval věcem, které jsou v zájmu náš všech,“ pokračovala slovenská prezidentka.
Zsuzsová, která je vazebně stíhána, se líčení u nejvyššího soudu nezúčastnila. Je známou podnikatele Mariana Kočnera, který si v současnosti odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek.
Soud první instance oba obžaloby zprostil loni v září. Kočner si měl podle prokuratury vraždu objednat, Zsuzsová podle obžaloby zločin zprostředkovala.
Prokuratura se odvolala proti verdiktu nižšího soudu. Ten loni v září osvobodil podnikatele Mariana Kočnera, který si podle žalobců vraždu novináře objednal, a jeho známou Alenu Zsuzsovou.
Nejvyšší soud se zabývá odvoláním prokuratury vůči verdiktu soudu první instance, který loni zprostil podnikatele Kočnera obžaloby z objednání Kuciakovy vraždy a osvobodil také Zsuzsovou.
O tom, že Zsuzsová nese podíl na vraždě Baternáka, začal vypovídat jeden z klíčových svědků v případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Verdikt soudu není pravomocný.
Zsuzsovou po osvobozujícím verdiktu v kauze vraždy Kuciaka nařídil soud propustit z vazby. U východu z věznice v Leopoldově ji ale ihned policisté zadrželi. Prokurátor pak podal návrh na vazbu.
„Nejde jen o drastickou vraždu dvou mladých lidí, ale hlavně o útok na nezávislost a svobodu médií, na investigativního novináře,“ hodnotí socioložka a někdejší premiérka Iveta Radičová.
Není jisté, jestli po velkém očekávání společnosti rozsudek přispěl ke zvýšení důvěry v justici. Anebo ještě víc neposílil zklamání a pocit beznaděje s otázkou, jestli je justice na Slovensku slepá.
Obžalobě v probíhajícím líčení čelí také Marian Kočner, který si podle prokuratury novinářovu vraždu objednal kvůli tomu, že Kuciak poukazoval na jeho rozsáhlou ekonomickou trestnou činnost.
Kočner i Zsuzsová tvrdili, že komunikace se týkala založení politické strany či modelingové kariéry dcery obžalované. Upozorňovali rovněž na údajnou manipulaci s Kočnerovým mobilním telefonem.
Podle prokuratury se Alena Zsuzsová před deseti lety podílela na vraždě někdejšího primátora města Hurbanovo. V celé vraždě měla figurovat jako zprostředkovatelka. Zsuzsová vinu odmítla.
Šéf slovenského parlamentu a vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko v letech 2013–2016 komunikoval s Alenou Zsuzsovou, žádal si od ní fotografie a chtěl se s ní setkat.
Ve slovenském Pezinku druhým dnem pokračuje hlavní přelíčení s obžalovanými z vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Soud si vyslechl výpovědi rodičů obětí.
Slovenský soud ve čtvrtek přijal obžalobu na všechny čtyři obviněné v případu loňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Hlavní líčení začne 13. ledna.
Jeden z prokurátorů na tiskové konferenci řekl, že při vyšetřování případu byly mimo jiné získány poznatky o trestné činnosti představitelů státních orgánů.
„Prohlásí ho za svatého,“ psal Kočner. „Bude patronem novinářů,“ odpověděla Zsuzsová. „Založíme nadaci sv. Jána Kuciaka – patrona novinářů. Kdo bude lepší patron než ten, kdo má v sobě patronu?"
Měla číslo na vlivné muže Slovenska. S kým si psala Alena Zsuzsová, jedna z obviněných v případu vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové?