Soud v Bratislavě začal znovu projednávat případ Jána Kuciaka. Jednání se týká Kočnera a Zsuzsové
Soud na Slovensku začal v pondělí znovu projednávat případ vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně Martiny Kušnírové. Specializovaný trestní soud tak učinil poté, co slovenský nejvyšší soud loni zrušil jeho dřívější rozhodnutí, kterým zprostil obžaloby Mariana Kočnera a jeho známou Alenu Zsuzsovou. Další tři dříve stíhání v kauze, včetně vraha zmíněné dvojice, si po vynesení pravomocných verdiktů již odpykávají dlouholeté tresty vězení.
Investigativní reportér Kuciak byl spolu se svou přítelkyní zastřelen v roce 2018. Obžaloba tvrdí, že Kočner si Kuciakovu vraždu objednal ze msty za to, že novinář poukazoval na jeho podezřelou ekonomickou činnost, což mohlo Kočnerovi také překazit plánovaný vstup do politiky. Zsuzsová podle obžaloby zločin zprostředkovala.
V Bratislavě nově stojí památník zavražděnému novináři Jánu Kuciakovi a Martině Kušnírové
Číst článek
Vražda vyústila na Slovensku před čtyřmi lety v rozsáhlé protivládní demonstrace a v politickou krizi. Z funkce premiéra tehdy odstoupil Robert Fico, jehož strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) po porážce v parlamentních volbách v roce 2020 skončila v opozici.
Líčení v kauze Kuciakovy vraždy se vrátí na začátek. Kočner a Zsuzsová totiž měli námitky k novému složení tříčlenného soudního senátu, který případ projednává. Jeden ze soudců byl kvůli své dlouhodobé pracovní neschopnosti vyměněn za soudkyni Pamelu Záleskou.
Obhajoba neuspěla u senátu s námitkou podjatosti vůči Záleské, kterou podala kvůli tomu, že Záleská na konci roku 2019 schválila dohodu o vině a trestu s jedním z obžalovaných v případu Kuciakovy vraždy. Na základě této dohody si zprostředkovatel vraždy reportéra Zoltán Andruskó odpykává trest 15 let vězení. Andruskó vinu přiznal a spolupracoval s policií.
O setrvání Záleské v senátu bude ještě rozhodovat nejvyšší soud, protože advokáti obžalovaných podali námitky. Odpoledne Specializovaný trestní soud proces v kauze Kuciakovy vraždy odročil, líčení by mělo pokračovat na konci března.
Kočnerova obhajoba
Specializovaný trestní soud, který se v zemi zabývá nejzávažnějšími kriminálními případy, by se měl na základě verdiktu nejvyššího soudu zabývat v Kuciakově kauze i některými dosud neprojednanými důkazy.
Chce být Slovensko čtyři roky po vraždě Jána Kuciaka stále ještě slušné?
Číst článek
Kočner u soudu hovořil o manipulování s důkazy a lhaní svědků, jakož i tom, že to může dokázat.
K soudu přišli také rodiče Kuciaka a Kušnírové, kteří novinářům shodně řekli, že doufají ve spravedlnost. Stejně jako v původním procesu se také nyní plánují líčení účastnit.
Případ vraždy Kuciaka a Kušnírové soud spojil s obžalobou z přípravy nedokonaných vražd prokurátorů i právníka, z nichž dva se mezitím stali čelnými představiteli slovenské prokuratury; Maroš Žilinka je nyní generálním prokurátorem a Daniel Lipšic šéfem úřadu speciální prokuratury, což je elitní složka slovenské prokuratury. V této kauze jsou stíhaní kromě jiných Kočner a Zsuzsová.
Kočner si v současnosti odpykává dlouholetý trest vězení za padělání směnek, Zsuzsová byla loni pravomocně odsouzena za podíl na jiné vraždě.
Na rozdíl od původního líčení nyní soud zasedá v malé soudní místnosti, kam se veřejnost nedostala. Soud zřídil videopřenos do vedlejší místnosti, která rovněž nemá velkou kapacitu. Kvůli tomu soud omezil počet novinářů, kteří mohou líčení sledovat v jeho budově. Dřívější líčení probíhala v blízké budově justiční akademie, kde je velká místnost. Podle soudu větší místnosti byly již rezervovány na jiné akce.