Mají mít ženy i muži za stejnou práci stejné platy? Kritika za platovou nerovnost se snáší na britskou BBC
Spor o rovnost v platech mužů a žen v BBC se dostal až na půdu britského parlamentu. Mzdovou politiku britského veřejnoprávního média před poslanci obhajoval šéf BBC Tony Hall. Před komisí pak vypovídala i Carrie Graciová, která svou rezignací na post vedoucí čínské redakce celý problém otevřela.
BBC zveřejnila audit, jehož výstupem bylo srovnání výše platových odměn. Jeho výsledky však úplně nepotvrdily, že jsou ženy britské veřejnoprávní stanice platově diskriminované. Audit, který si nechala BBC udělat u renomované auditorské firmy, ukázal, že rozdíly mezi platy mužů a žen jsou v průměru osmnáctiprocentní.
Firmám skončily dobré časy, mzdy budou dále růst, předvídá ekonom
Číst článek
Když ale loni v létě unikly výšky platů na veřejnost, mohli se lidé dozvědět, že nejlépe placený moderátor má skoro pětkrát vyšší plat než jeho nejlépe placená kolegyně.
Šestici nejlépe placených novinářů BBC asi před týdnem snížili plat. Není známo o kolik, ale částka nejlépe placeného – moderátora rádia BBC 2 Jeremyho Vinea – byla skutečně astronomická. V přepočtu se jednalo o přibližně 22 milionů korun ročně.
Ženy pracující v BBC ovšem se závěry auditu nesouhlasí a skoro 200 z nich požaduje změnu celého systému odměňování. Tvrdí, že audit byl udělán na objednávku a měl potvrdit to, co chtěl management BBC.
Generální ředitel BBC Tony Hall před parlamentní komisí slíbil, že v horizontu několika let se platy žen a mužů skutečně srovnají.