Zapalování aut, zablokované ulice. V Nové Kaledonii opět propukly protesty za nezávislost
V Nové Kaledonii se znovu rozpoutaly protestní akce organizované zastánci nezávislosti. Ti zapalovali auta a zablokovali ulice v metropoli Nouméa a v některých dalších městech zámořského území Francie. Účastníci nepokojů požadují okamžité propuštění vůdce protestů Christiana Teina a šesti aktivistů, kteří byli v souvislosti s předchozími protesty zadrženi minulý týden a o víkendu přepraveni do Francie, informovala v pondělí agentura Reuters.
Úřady v Nové Kaledonii uvedly, že protestující při nepokojích v noci na pondělí rovněž zapálili radnici v obci Koumac a ničili objekty v obci Paita. Některé školy v Nové Kaledonii zůstaly v pondělí kvůli násilnostem zavřené.
Střety a demonstrace v Nové Kaledonii vypukly v květnu v reakci na novelu ústavy, kterou projednával francouzský parlament. Novela by v Nové Kaledonii s 270 tisíci obyvateli rozšířila volební právo, jež dosud mají jen domorodí Kanakové a přistěhovalci, kteří v Nové Kaledonii žijí od roku 1998.
Macron se vydal uklidnit situaci v Nové Kaledonii, ostrov mezitím čelil intenzivnímu kyberútoku
Číst článek
Kanakové se obávají, že změna by oslabila jejich hlasy a snížila pravděpodobnost schválení samostatnosti v případném referendu. Paříž naopak tvrdí, že opatření je nutné k posílení demokracie. Prezident Emmanuel Macron ale nedávno oznámil, že reforma místní ústavy je pozastavená.
Zadržený Christian Tein stojí v čele Buňky pro koordinaci akcí v terénu (CCAT), která je podle agentury AFP nejradikálnější frakcí Kanacké socialistické fronty národního osvobození. Ta je hlavní novokaledonskou politickou organizací podporující samostatnost.
CCAT organizovala v květnu protestní akce, které zahrnovaly stavbu barikád blokujících dopravu i dodávky zboží v metropoli Nouméa.
V pondělí CCAT vyzvala „k okamžitému osvobození a návratu“ zadržených aktivistů. „Požadujeme propuštění a okamžitý návrat bratrů a sester, aby byli souzeni na své půdě,“ uvedla CCAT v prohlášení a v souvislosti s převozem aktivistů na francouzskou pevninu odsoudila „koloniální taktiku“ Francie.