Situace je v současnosti velmi napjatá. Povstalci – Kanakové protestující proti novému volebnímu zákonu – postavili barikády na silnicích vedoucích k hlavnímu městu Nouméa, k nemocnici, k přístavu.
Kybernetický útok se podle člena novokaledonské vlády Christophera Gygèse podařilo relativně rychle zastavit, většina IP adres použitých k agresi byla registrovaná v Rusku.
Australská ministryně zahraničí Penny Wongová vyzvala své spoluobčany k registraci v případě zájmu o let. Na palubu letadla by se podle Wongové mohli z ostrova přepravit i turisté ze třetích zemí.
Celkem se počet pořádkových sil na ostrově zvedne na 2700. Demonstrace souvisejí s chystanou změnou volebního práva, která by umožnila Francouzům po deseti letech hlasovat v místních volbách.
Francouzská vláda oznámila, že na ostrově v souvislosti s nepokoji zavede na nejméně 12 dní výjimečný stav. Paříž už dříve na své zámořské území vyslala stovky policistů a hodlá tam nasadit i vojáky.
V plebiscitu mělo možnost hlasovat 174 000 lidí, kteří odpovídali na otázku, zda si přejí, aby Nová Kaledonie získala nezávislost na Francii. Souostroví připadlo Francii v roce 1853.