Zahraniční tisk o situaci v Bangladéši po řádění cyklonu Sidr
Světová média se věnují především Bangladéši, který se nyní těžko vzpamatovává z řádění cyklonu Sidr. Evropské noviny předpovídají možný vývoj v jihosrbské provincii Kosovo, kde ve volbách zvítězil bývalý velitel gerrilové armády Thači. Proč přicházejí Vánoce čím dál dřív? Na to se ptají média v Austrálii.
Nejsledovanějším tématem zahraničních listů je situace v Bangladéši. Ten se teď jen těžko vzpamatovává z řádění cyklonu Sidr, který zabil nejméně 2300 lidí, mrtvých však může být podle tamních úřadů až deset tisíc. O střechu nad hlavou navíc přišly miliony. Bangladéšská média přinášejí stále nové a nové obrázky z míst, kam se postupně dostávají armáda i záchranáři. Noviny pak píší o beznaději. Hurikán postihl na 10 miliónů lidí, píše list The Bangladesh Today a dodává, že každou hodinu přibývá počet obětí. "Po dvou obdobích záplav, kdy mnozí hleděli do budoucna s novou nadějí a novými plány, přišel cyklon Sidr, který vše pohřbil. Jejich osetá pole, rybí farmy i sádky, vše bylo znovu zničeno," vyjadřuje beznaděj obyvatel nejpostiženějších částí země The Bangladesh Today.
Reportéři deníku Daily Star pak přinášejí příběh lidí z jedné vesnice na ostrově nedaleko pobřeží, respektive z toho, co z ní zbylo. "Když se jejich loď prý přiblížila, plavali kolem nich mrtví hadi a ryby, v samotné obci pak uprostřed sedělo několik mužů, mlčky, bez hnutí, jakoby už neměli pro co žít. V tu chvíli se k nim přihnal malý chlapec s otázkou:´Nemáte vodu, pitnou vodu?´ V současnosti je pro ně totiž právě voda tím nejdůležitějším. Všechny okolní nádrže jsou sice plné, ovšem mořské vody, která se nedá požít," dodává Daily Star.
Nejsledovanější evropskou událostí jsou volby v Kosovu. Zřejmě budou znamenat vyhlášení nezávislosti této jihosrbské provincie, která je pod správou OSN. V programu to totiž měly všechny strany. Pro vítěze voleb Hašima Thačiho to bude ta snadnější část povolební práce, myslí si rakouský deník Der Standard. "Hospodářský úpadek se žádné kosovské vládě v dohledné době nepodaří překonat. Thačimu proto zbývá jediné - připravit svým lidem rychle zadostiučinění a vyhlásit vytouženou nezávislost," píše deník. Jinak by se podle něj mohla obrátit špatná nálada kosovských Albánců proti němu. "Thači musí také vzít v úvahu, že severní část provincie (tedy ta, kde žije srbská menšina) se možná pokusí odtrhnout," píše rakouský deník Der Standard s tím, že jinak by tak mohlo dojít i na zbraně.
Listy si také všímají, že Vánoce přicházejí každý rok dřív. A připadá to tak i Australanům. Konkrétně australský deník The Age proto považuje za nutné připomenout, že jsou až 25. prosince (to je hlavní vánoční den v Austrálii nebo také ve Spojených státech). Proč tedy přicházejí Vánoce čím dál dřív? "Supermarkety a obchodníci potřebují promasírovat naše peněženky. A čím déle, tím více utratíme. Zcela nepochybně na nás mají studie, strategie a postupy," píše list. Otázka podle něj zní: "Znamená tato sváteční doba jen nakupování a utrácení? Zdá se ale, že ano," dodává australský deník The Age.