Zahraniční tisk o schůzce NATO v Oslu
V norském Oslu jednají ministři zahraničí členských zemí NATO. Tématem jsou i plány Washingtonu umístit americkou protiraketovou základnu v Evropě. Zatímco debata mezi členy aliance se už zmírnila, o potřebě protiraketové obrany není stále přesvědčeno Rusko. Ruský prezident Vladimir Putin v této souvislosti pohrozil, že Kreml pozastaví plnění Smlouvy o konvenčních silách v Evropě. Jak na tuto výhrůžku reagoval zahraniční tisk?
"Svým prohlášením otevřel Putin velmi intenzivní debatu o horšících se vztazích mezi Severoatlantickou aliancí a Kremlem," píše například International Herald Tribune. "Novou konfrontací Rusko demonstruje svoji dlouhotrvající frustraci vyplývající ze smluv, které Kreml podepsal v devadesátých letech. Tehdy Rusko procházelo post-sovětskými potížemi, a bylo proto mnohem slabší a méně agresivní ke světovému dění," poznamenává deník a na závěr dodává: "Smlouva o konvenčních ozbrojených silách byla podepsána 22 zeměmi v roce 1990. Státy NATO a tehdejší Varšavské smlouvy se v ní zavázaly, že zredukují množství vojenského arzenálu," připomíná International Herald Tribune.
"Putinova hrozba odstoupit od Smlouvy o konvenčních silách kombinuje novou ruskou sebedůvěru se staronovým pocitem ohrožení," myslí si britské Timesy, podle kterých Rusku nejde ani tak o hrozbu americkými raketami, ale spíše o boj o mocenské pozice: "Jen málo lidí - a už vůbec ne ti v Kremlu - vážně věří, že základny v Polsku a Česku znamenají pro Rusko ohrožení bezpečnosti," píše deník a pokračuje: "Mezi řádky bychom měli číst spíše vzrůstající obavu Moskvy z rozšiřování Severoatlantické aliance směrem na východ, brzy by totiž mohla připojit bývalé sovětské republiky - Gruzii a Ukrajinu. A tak se Putin rozhodl ukázat svaly a připomenout Evropě svoji sílu," uzavírají britské Timesy.
Rakouští odpůrci Temelína zesilují volání po žalobě proti České republice. Kritizují rozhodnutí české vlády ukončit takzvaný melkský proces i nejnovější výpadek Temelína, který zastavil provoz elektrárny. Pro rakouský tisk, který se stejně jako veřejné mínění staví k jaderné energetice negativně, je to tučné sousto. Často v souvislosti s Temelínem padá i slovo "šrotreaktor", postoj médií obecně je velmi kritický. To ostatně může potvrdit i Marie Woodhamsová - zpravodajka Českého rozhlasu ve Vídni, která prolistovala dnešní rakouský tisk.