Zahraniční tisk o Berlínské deklaraci

Jak dál v Evropské unii nebo jak dál v Iráku - na to se ptají komentátoři v zahraničí. Nabídneme vám ale také rozhovor s českým ministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem, a to prostřednictvím maďarského deníku Népszabadság.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zahraniční tisk

zahraniční tisk | Foto: Alena Palečková

V Evropě se tento týden bude slavit 50. let od založení Evropského společenství - v Berlíně mají nejvyšší představitelé států podepsat takzvanou Berlínskou deklaraci. Předseda evropské komise José Manuel Barroso je v této souvislosti znovu vyzval, aby umožnili přijetí společné evropské ústavy. Evropská ústava ale tolik příznivců nemá.

To v dnešním vydání připomíná rakouský deník Der Standard. Podle něj se nedá čekat, že by teď některý ze státníků projevil to, co při projednávání evropské ústavní smlouvy tak chybělo - tedy že by prokázali nadhled, nechali stranou zvláštní národní zájmy a dali přednost společnému zájmu. List se ale ptá, jestli je to důvod k pesimismu, k nové "euroskleróze" - a odpovídá, že ne zcela nutně. "Podívejme se 20, 30 let zpátky a zjistíme, že evropské společenství nepotřebovalo k úspěchu vždy dobré myšlenky."

Podle deníku bylo také potřeba smělých politických vůdců, kteří s sebou strhli veškeré pochybovače. "Není to sice případ uplynulých let - unaveného Jacquesa Chiraka, Tonyho Blaira, zaměstnaného plně válkou v Iráku, nebo kverulantského unijního nováčka - Polska. Německá kancléřka Angela Merkelová ale tuhle tendenci otočila. A k novému eurorealismu, který nás posune dopředu, se možná letos přikloní i další klíčoví hráči Evropské unie," dodává poněkud eurooptimisticky rakouský Der Standard.

Český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg je dnes v Budapešti - setká se s maďarským premiérem Ferencem Gyurcsányem a s ministryní zahraničí Kingou Gönczovou.

A právě při této příležitosti přináší dnešní vydání maďarského deníku Népszabadság rozhovor s Karlem Schwarzenbergem. Šéf české diplomacie v něm v souvislosti s americkými radary konstatuje: "Nemělo by se zapomínat, že členství v NATO přináší i povinnosti pro členské státy. Máme společnou odpovědnost za bezpečnost Evropy." Z deníku dále cituje náš budapešťský spolupracovník Gregor Martin Papucsek.

Ministr Schwarzenberg se vyjadřuje i k napjaté situaci v Maďarsku a připomíná, že přes šlechtickou rodinu Festetichovců i v jeho žilách proudí maďarská krev, proto je smutný z děsivého rozdělení maďarské společnosti. Přál by si, aby vášně v Maďarsku utichly co nejdřív.

Šéf české diplomacie nesouhlasí s tím, že po rozdělení Československa se Češi a Maďaři od sebe vzdálili, akorát už neexistují takové spory, které vyplouvají na povrch u bezprostředních sousedů, celkové vztahy mezi Českou republikou a Maďarskem jsou bezproblémové, hlavně z duchovního hlediska.

V souvislosti s námitkami Ruska vůči radarům v Polsku a Čechách ministr připomíná, že úvahy o hrozbě těchto radarů jsou neseriózní, na druhé straně však i Rusko staví velké základny u Petrohradu a jinde. Jde zřejmě o to, že někteří ruští generálové a politici si stále myslí, že tak, jak v době Sovětského svazu, i nyní nám mohou přikazovat, co můžeme dělat a co ne - konstatuje v rozhovoru pro denník Népszabadság Karel Schwarzenberg.

Pojďme teď do Spojených států. Tisíce lidí demonstrovaly v ulicích amerických měst protestovat proti válce v Iráku - od jejího začátku zítra uplynou přesně čtyři roky.

K důvodům i následkům války v Iráku obrací svou pozornost i komentář amerického deníku Washington Post. "Nikdy nezjistíme, co by se dělo v Iráku, kdyby býval Saddám Husajn a jeho synové zůstali u moci. Nevíme ani, jak se bude Irák vyvíjet nyní. Co jsme se ale naučili?" ptá se deník. "Selhání diplomacie není dostatečným argumentem pro válku. Není také pochyb o tom, že irácká zkušenost prokázala nebezpečí preventivní války. Irák také ilustruje nevýhody jednání bez plné mezinárodní podpory a požehnání OSN. Zeptejte se ale obětí genocidy v súdánském Dárfúru, jestli je na mezinárodní právo a nadnárodní společenství spolehnutí. Uplynulé čtyři roky také ukázaly potíže s tak zvaným exportem demokracie." Nic z výše uvedeného ale podle komentátora deníku Washington Post neulehčí rozhodování, která politiky teprve čekají.

A nakonec ještě krátce do Afriky - Africká unie apelovala na dodržování demokratických principů a lidských práv v Zimbabwe, kterým zmítá silná politická krize. Kritika režimu Roberta Mugabeho zazněla i ze strany Západu poté, co byl zbit tamní opoziční vůdce Morgan Tsvangirai.

Britský The Independent v této souvislosti píše: "Zapomeňte na možnost invaze do Zimbabwe. K ovládnutí situace v tak velké zemi by byla třeba poměrně rozsáhlá vojenská síla. A i kdyby byli sousedé Zimbabwe připraveni spolupracovat, což nejsou, chvíli by to trvalo." Podle britského deníku tak existuje jediná cesta, jak režim umírnit. A to prostřednictvím kontroly dodávek elektřiny a dalších nezbytných zdrojů. Tady by mohla pomoci Jihoafrická republika, která má navíc téměř jistě kontakty v rámci armády na lidi schopné rozpoutat v zemi převrat.

Pokud by byl u moci stále Nelson Mandela, který nad vývojem v Zimbabwe už vyjádřil své znepokojení, mohlo by se s jihoafrickou pomocí počítat. V čele země však nyní stojí Thabo Mbeki, bývalý marxista a sympatizant akcí namířených proti nadvládě bílých v černošských čtvrtích. Mbekiho revolucionářský plášť se tak bohužel stal rubášem pro mnoho obyvatel Zimbabwe, píše britský Independent.

Pavla Hůlová, David Koubek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme