Zahraniční tisk nejen o českém rozpočtu
Nad děním v české sněmvně během jednání o státním rozpočtu pro příští rok se zamýšlí slovenský deník Národná obroda. V komentáři Tvrdohlavá česká rebelka připravuje další vzpouru se Branislav Janík zabývá postojem poslankyně Hany Marvanové.
Novinami listovala bratislavská zpravodajka Radiožurnálu Renata Havranová.
Izraelský premiér Šaron požádal prezidenta Moše Kacava, aby vyhlásil předčasné volby do Knesetu poté, co se Šaronovi nepodařilo sestavit vládu s labouristy. Už 16. volby do izraelského parlamentu by se měly uskutečnit v průběhu ledna 2003, píše izraelský deník Haarec. V důsledku ekonomických a sociálních potíží a očekávané války s Irákem, Izrael nutně potřebuje stabilní vládu.
Přestože politická krize ještě zhorší nestabilitu země a její průvodní jevy, jako je alarmující nezaměstanost, nelze než vládní kolaps vítat. Je totiž třeba si uvědomit, že Šaronova vláda byla jednou z nejhorších v dějinách Izraele. Vyhlášení boje proti palestinskému teroru přineslo horší krveprolití než při válce s Libanonem, a Izrael ztratil oblibu v Evropě. Doufejme, že nově zvolená vláda pomůže opravit naši zničenou zemi, píše izraelský deník Haarec.
Od roku 1962 se žádnému americkému prezidentovi nepodařilo vyhrát volby a ještě ukořistit senát pro svou stranu, píše deník Australian. V šedesátém druhém byla důvodem kubánská krize, dnes je to krize v Iráku. Nejdůležitější moment nastal týden před volbami, kdy jeden z demokratických senátorů zahynul při letecké nehodě. Demokraté museli povolat staršího Waltera Mondaleho, který se před třiceti lety neúspěšně setkal v boji o prezidentské křeslo s Ronaldem Reaganem.
Ta tam byla image mladých a energických demokratů, Mondale představuje pro Američany symbol zašlých časů. Hlavním důvodem byla ale současná zahraniční politika George Bushe. To ale rozhodně neznamená, že republikáni vyhrají prezidentské volby v roce 2004. Bush totiž nemá žádnou domácí politiku, vyjma zvyšování daní, které mu moc popularity nepřinesou. I když vyhraje válku proti teroru, bude mu zbývat nejméně jeden rok mandátu, v kterém může svou oblíbenost zcela ztratit, varuje Australian.
Americký deník Christian Science Monitor se na svých stránkách zabývá summitem arabských žen v Jordánsku. Pořádaly ho arabské sufražetky, které se od 60. Let minulého století snaží dosáhnout dodržování ženských práv v arabském světě. Summit byl pořádán pod záštitou jordánské královny Ranji, nejmladší královny světa. Ženy se dohodly na prosazování zavedení kvót, které by umožnily arabským ženám být voleny do parlamentu.
Jordánská vláda tvrdí, že poslance nelze volit podle pohlaví, jde přece o schopnosti. Opozice zase namítá, že přítomnost žen v parlamentu by jim umožnila širší zapojení do veřejného života. Věc je ještě složitější: nejde totiž jen o změnu legislativy, ale o celou kulturu: volební výzkumy totiž dokazují, že i muslimky volí spíše muže, dodává Christian Science Monitor.
Ukrajinský deník Kyjev Post se zabývá palčivou aférou s detekčním systémem Kolčuga. Američtí kongresmani naléhavě žádají prezidenta Bushe, aby se nesetkával s ukrajinským prezidentem Leonidem Kučmou. Veškeré plánované rozhovory mezi Spojenými státy a Ukrajinou na pražském summitu NATO, by se měly odehrát pouze na ministerské úrovni, nabádají kongresmani.
Minimálně do té doby, než bude možné vyvrátit podezření, že Kučma prodal radary Kolčuga Iráku a tudíž podporoval diktátorský režim Saddáma Husajna. Právě proto, abychom umožnili Ukrajincům žít v demokracii, nesmíme se setkat s jejich prezidentem Leonidem Kučmou, píše v otevřeném dopise člen kongresu Spojených států a jeho varování přetiskuje Kyjev Post.