Zahraniční tisk ke zprávě amerických tajných služeb o Íránu
Zahraniční deníky nejčastěji komentují zprávu amerických tajných služeb o jaderném programů v Íránu. Tisk v zahraničí se také věnuje víkendovým parlamentním volbám.
Zřejmě nejčastěji se na předních místech zahraničního tisku objevují reakce na odhalení amerických tajných služeb, že Írán nemá a ve střednědobé perspektivě ani nebude mít jadernou bombu. Režim islámských mulláhů už před třemi lety reagoval na zahraničí tlak a zachoval se tak racionálněji, než by se zdálo pod slupkou jeho ideologie, to cituji vídeňský konzervativní Die Presse.
A liberální rakouský Der Standard soudí, že se odhalením zřítil další pilíř americké zahraniční politiky. Prezident Ahmadínežád teď bude mít snazší argumenty a současně si udrží podporu jaderného programu doma, poznamenávají Los Angeleské Timesy.
Komentáře dnešních deníků stále ještě rozebírají nedělní parlamentní volby v Rusku. Jako předobraz budoucího uspořádání v této zemi by mohl posloužit čínský model, soudí nezávislý pařížský deník Le Monde a vysvětluje: Mimopartajní systém by prostě vystřídala vláda jedné Kremelské strany.
Ostatně německý die Welt to potvrzuje citátem vládního mluvčího: Rusko nemělo a nemá žádnou demokracii. I australský Herald Sun si všímá německé výzvy k přezkoumání možných volební podvodů. Ale vlastně: Podpora národní cti, to je to, co dělá volby v Rusku jinými než jinde, píší uznale Teheran Times.
Zmínili jsme dvě témata světového tisku. Jaká dominují, alespoň v titulcích, italskému? Na to odpoví zpravodajka Českého rozhlasu v Římě Vědunka Lunardi.