Zahraniční listy o zvolení Slovenska členem RB OSN
Slovensko bude členem Rady bezpečnosti OSN. Událost komentuje deník Sme. Nesmíme se divit, že diplomacie generálního tajemníka Kofiho Annana neuspěla ve všech jednáních. Politika Organizace spojených národů je otázkou kompromisu. Proto, i když nejsme spokojeni s výsledky nedávného samitu, rodí se jeho závěrečný dokument. To by mělo sledovat i Slovensko. Je teď součástí týmu.
Pro Slováky je výzvou i to, že OSN chystá vlastní reformu. Organizace, i bezpečnostní rada OSN jsou právě na historickém rozcestí. Slovensko tak má jedinečnou šanci jejich přeměnu ovlivňovat. Šanci reálně zopakovat takový úspěch, bude mít až příští generace slovenských politiků. Naši diplomaté jsou už zkušení a nebojí se formulovat svůj názor. Proto nemusíme vždy souhlasit s našimi spojenci v NATO a Evropské Unii. Důležité ale je, že budeme přitom, dodává slovenský deník Sme.
A co na novou funkci říká slovenský prezident? To zjišťoval deník Pravda. Slovensko zažilo další úspěch po dobu své krátké existence, říká Ivan Gasparovič. Naše země se bude aktivně podílet na ochraně světového míru. Celý svět k nám bude upírat zraky. Prezident se těší i na dobu, kdy Slovensko bude radě na chvíli předsedat. Tehdy si bude moci zvolit témata a cíle, které jsou pro Slovensko důležité. Podle Ivana Gasparoviče to bude uklidnění situace na Balkáně a vyrovnávání sociálního postavení lidí ve světě, zjistila Pravda.
Dobrý věřící může získat i 20procentní slevu na pojištění třeba automobilu. Stačí, aby měl dobré vztahy na své faře. O této novince ve světě polského pojišťovnictví informuje Gazeta Wyborcza. Cituje z ní náš varšavský zpravodaj Martin Dorazín.
Gazeta Wyborcza zjistila, že agenti renomované pojišťovny Warta lákají potenciální klienty na bonusový balíček nazvaný Fara. Slevu na pojistném získá ten, komu kněz vydá orazítkované osvědčení, že je dobrým farníkem . V jedné z místních poboček pojišťovny polskému deníku řekli, že tak jednoduché to zase není.
Nestačí jen chodit do kostela. Pojištěnec si slevu musí zasloužit charitativní činností, hrou na varhany při mších nebo úklidem v kostele. Farář ho pak může pojišťovně doporučit. Varšavské vedení Warty považuje celou záležitost za nedorozumění. Balíček Fara skutečně existuje, ale pojišťovací agenti si špatně vyložili prováděcí instrukci. Balíček je určen pouze pro kněze, jáhny, řádové sestry a bratry, katechety a laiky, které církev zaměstnává.
Speciální nabídka levného pojištění podle vedení Warty vychází z faktu, že tato skupina klientů je nejméně riziková - hlásí nejméně pojistných událostí. List Gazeta Wyborcza se ale domnívá, že jde o velmi spornou praxi a připomíná, že pokud kněz někomu podepíše nepravdivé osvědčení, může jít o trestný čin.
Na vítěze německých parlamentních voleb jsme čekali tři týdny, ale to nijak nezlehčuje výsledek, ke kterému se dospělo, píše dnešní Guardian. Novou kancléřkou se stala šéfka středopravých křesťanských demokratů Angela Merkelová. Nejen, že je první ženou, která povede největší evropskou ekonomiku, ale je také první východoněmeckou kancléřkou po rozpadu východního bloku. Obojí je důvod k oslavě. Ať už rovnosti pohlaví nebo konce smutné historie rozdělení Německa.
Víc ale k oslavě není. Po zveřejnění konečných výsledků zářijových voleb, to vypadalo na jednoduchou politickou aritmetiku. Merkelové CDU mělo ve spojení s přirozenými partnery, bavorskými CSU, většinu v parlamentě. Nakonec se ale spojily velké strany. Křesťanští demokraté se sociálními demokraty bývalého kancléře Schrodera. Ti získali víc ministerských postů, než CDU. A to nebude dělat dobrotu. Zbytek Evropy si v tomhle ohledu nečiní velké naděje. Co k tomu dodat? Pokud se nevyplní pesimistické předpovědi, budeme příjemně překvapeni, dodává smířlivě britský Guardian.
Japonsko bude možná mít nový zákon, který odškodní lidi zasažené azbestem. Informuje o tom japonský deník Japan Times. Nebezpečný minerál vyvolává rakovinu. Kromě toho způsobuje nemoc zvanou mesothelioma, rakovinu plicních výstelek. Japonská vláda proto navrhla zákon, podle kterého odškodní ty, kdo nemocí z azbestu trpí, nebo pozůstalé po těch, kdo už podlehli. Jde o lidi, kteří s azbestem pracovali nebo pracují a ty, kteří žijí v okolí továren na azbest.
Vláda plánuje finanční podporu každému, kdo ni požádá. Netrvá na přesných testech, které by dokázaly, že nemoc dotyčného způsobil skutečně azbest. Což je také kámen úrazu. Smrtelné onemocnění se vyvine asi až za dvacet až čtyřicet let poté, kdy byl člověk nebezpečné látce vystaven. Určit jeho přesnou příčinu, tak nebude jednoduché. Kromě toho chce vláda v roce 2008 azbest úplně zakázat. To ale není nic platné. Ve struktuře mnoha japonských budov je totiž azbest pořád. Varují Japan Times.