Žádné velké manévry, popisuje zpravodaj ČRo stavbu plotu na maďarsko-srbské hranici
Už na konci tohoto týdne by měla na maďarsko-srbské hranici stát první, jakási ukázková část plotu proti přílivu uprchlíků. Takové jsou alespoň plány maďarské vlády. Vzdor tomu, jak moc se o plotu mluví, je stavební ruch na místě zatím velmi skromný. A uprchlíci proudí do Maďarska ve velkých počtech dál.
„Pokud si někdo představuje nějaké velké stavební manévry a čilý ruch, tak by se mýlil,“ popsal od maďarsko-srbské hranice zpravodaj Českého rozhlasu Petr Vavrouška.
Dodal, že na zhruba dvousetmetrovém úseku v prašném poli pracuje jen jeden bagr. „Zatím rozhrnuje cestu podél hranice, čas od času přijede vojenské nákladní auto, které přiveze štěrk,“ vylíčil Vavrouška.
O stavbě plotu, který by měl uprchlíkům zamezit v překročení hranice, mluví maďarští politici už několik měsíců. Šestého července schválil maďarský parlament zákon, který povoluje vybudování plotu na hranici se Srbskem k zastavení přílivu nelegálních imigrantů, o týden později – tedy tento týden v pondělí – začaly první práce.
Vláda plánuje, že první část bariéry bude stát už tento pátek, celý plot o délce zhruba 175 kilometrů a výšce až čtyři metry by pak měl být hotový do konce roku.
„Já si spíše myslím, že vzniká opravdu model, jak by plot mohl vypadat, že je to taková nátlaková akce maďarské vlády,“ poznamenal zpravodaj ČRo. „Takový vzkaz do Bruselu: Podívejte, pokud nám nepomůžete řešit tu velkou vlnu imigrantů, tak my ten plot opravdu postavíme a bude vypadat takto,“ uvažoval Vavrouška.
Podle nejnovějších statistik se ilegálně do Maďarska dostane až tisíc běženců denně. Podle Vavroušky není těžké je potkat. „Těch lidí, kteří mají viditelně za sebou týdny strastiplné cesty, jsou skutečně desítky,“ přiblížil.
Uprchlický tábor ve Vyšních Lhotách budou střežit policisté i žiletkový plot
Číst článek
Do Evropy se snaží dostat jednak lidé prchající před válkou nebo z politických důvodů, ale i ekonomičtí uprchlíci.
„Já jsem potkal velmi rychle skupinu asi třiceti Afričanů z Pobřeží slonoviny, byli to převážně mladí muži, ale také několik žen, jedna dokonce byla těhotná. Nešlo, jak říkali, o nějaké válečné nebo politické uprchlíky. Řekli mi, že prostě přišli do Evropy za lepším životem a je jim jedno, jestli teď skončí ve Francii, Německu nebo Anglii,“ uvedl Vavrouška.
Tak jednoduché to však evidentně mít nebudou. „Když jsem se jich ptal, kam po té rozpálené okresce teď půjdou, odpověděli, že do Budapešti. Nevím, jestli vůbec věděli, kde to je, protože odtud je to asi 200 kilometrů daleko. Ale myslím si, že dříve nebo později je stejně zadrží policie a odveze je do takového velkého tábora pro migranty,“ dodal zpravodaj.
Oslovení zástupci obcí poblíž maďarsko-srbské hranice věří slibům vlády, že plot bude stát v termínu. Úplně jednotní však Maďaři v přístupu k bariéře nejsou.
Včera proti její stavbě v Budapešti demonstrovalo asi 800 lidí, vyzývali k zastavení prací a větší podpoře uprchlíkům, kteří žádají v EU o azyl.