‚Zabili mír, ne Ismáíla Haníju.‘ Palestinci truchlí po smrti vůdce Hamásu, atentát prý ztíží vyjednávání

Válkou vyčerpaní Palestinci v Pásmu Gazy ve středu truchlili za šéfa politického křídla teroristické skupiny Hamás Ismáíla Haníju, který se v noci na středu stal terčem útoku v íránské metropoli Teheránu. Řada Palestinců citovaných agenturou AP vyjádřila názor, že Haníjova smrt zkomplikuje snahy o uzavření dohody o příměří. Hamás atentát přičítá Izraeli.

Gaza/Ramalláh (Západní břeh Jordánu) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý šéf politického křídla teroristické skupiny Hamás Ismáíl Haníja

Bývalý šéf politického křídla teroristické skupiny Hamás Ismáíl Haníja | Foto: Suhaib Salem | Zdroj: Reuters

„Ten chlap mohl s Izraelci podepsat dohodu o výměně vězňů,“ uvedl Sálih Šannar, který musel kvůli válce opustit svůj domov na severu Pásma Gazy. „Proč ho zabili? Zabili mír, ne Ismáíla Haníju,“ dodal.

Núr Abúsalámová, který byla v důsledku konfliktu rovněž vysídlena, se domnívá, že Izrael válku ukončit nechce a nestojí o mír na Blízkém východě. „Atentátem na Haníju ničí všechno,“ uvedla.

7:33

Šéf Hamásu Haníja byl ‚eliminován‘. ‚Zkomplikuje to jednání o rukojmích,‘ upozorňuje analytik Tureček

Číst článek

Na protest proti zabití Haníji ve středu Ramalláhem na okupovaném Západním břehu Jordánu prošly stovky Palestinců. Mnozí z nich nesli zelené vlajky Hamásu a skandovali „chceme brigády Kasám“, s odkazem na vojenské křídlo skupiny.

Veřejné vyjádření podpory Hamásu je v Ramalláhu vzácné. Ramalláh je hlavní město Západního břehu Jordánu, kde vládne palestinská autonomie v čele se stranou Fatah prezidenta Mahmúda Abbáse. Zabití Haníji Abbás označil za „zbabělou vraždu“ a vyzval Palestince, aby „stáli vzpřímeně a ukázali jednotu, trpělivost a stabilitu tváří v tvář izraelské okupaci“.

Hamás ovládl Pásmo Gazy po volbách, v nichž v lednu 2006 získal 44 procent hlasů. Druhá jen těsně se 41 procenty hlasů skončila strana Fatah, kterou vede Mahmúd Abbás, jenž je od roku 2005 šéfem Palestinské autonomie.

Zabití Haníji je nebezpečnou eskalací konfliktu Hamásu a Izraele, tvrdí Katar. Írán slibuje pomstu

Číst článek

Po těchto volbách, které byly dosud posledními palestinskými parlamentními volbami, vypukly střety mezi Fatahem a Hamásem, který pak v červnu 2007 ovládl Pásmo Gazy, kde vytvořil vlastní správní orgány včetně ministerstev. Sídlem Palestinské autonomie, kterou vede Abbás, je město Ramalláh na Západním břehu Jordánu, který od války v roce 1967 okupuje Izrael. Z Pásma Gazy se Izrael stáhl v roce 2005.

Izrael zahájil ofenzivu v Pásmu Gazy s cílem zničit Hamás, který tam vládne, po přeshraničním teroristickém útoku ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci v izraelském pohraničí pozabíjeli 1200 lidí. Dalších zhruba 250 osob Hamás a jeho spojenci odvlekli do Pásma Gazy jako rukojmí.

Přes stovku z nich Hamás propustil výměnou za Palestince vězněné v Izraeli při dosud jediném příměří, které na konci listopadu trvalo pouhý týden. Při izraelských úderech bylo podle zdravotnických úřadů v Pásmu Gazy kontrolovaných Hamásem od začátku války zabito nejméně 39 445 Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme