Za vstup do okolí Fukušimy hrozí pokuta i zatčení

Japonská vláda zakázala vstup do dvacetikilometrového pásma okolo poškozené jaderné elektrárny Fukušima. I přesto, že v okolí hrozí ozáření, lidé se tam vrací. Japonská policie jim v tom nemohla bránit. Ode dneška ale hrozí všem, kteří zákaz poruší, pokuta nebo i zatčení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěná ulice ve městě Futaba nedaleko Fukušimy

Opuštěná ulice ve městě Futaba nedaleko Fukušimy | Zdroj: ČTK

I přesto, že jaderná elektrárna Fukušima I. stále vyzařuje radiaci, Japonci se do evakuovaného dvacetikilometrového pásma vrací. Odnáší si odtud často kontaminované osobní věci nebo tam někteří dokonce opět bydlí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Japonsko zakázalo vstup do evakuační zóny kolem Fukušimy. Situaci sleduje redaktorka Kateřina Procházková

Japonská policie dokonce zjistila, že asi 60 rodin ignoruje nebezpečí ozáření a ve svých domovech zůstává.

Od dnešního dne proto začíná platit zákon, který vstup do oblasti zcela zakazuje. Japonci si budou moci sice ještě v příštích týdnech během dvouhodinových návštěv vzít ze svých domovů potřebné věci, to ale pravděpodobně bude jejich poslední rozloučení s domovy.

Před vstupem do zóny budou vybaveni ochranným oděvem a dozimetrem pro měření radiace. Navíc po návratu budou muset také projít kontrolním vyšetřením na radiaci.

Návštěva domovů není ale povolena lidem, kteří žili v pásmu do tří kilometrů od elektrárny. Oblast opustilo téměř 80.000 lidí.

Pokud někdo poruší zákaz vstupu do pásma, může zaplatit pokutu ve výši až 100.000 jenů, tedy zhruba 20.000 korun, nebo může být až na 30 dní zatčen.

Nejde jen o zákaz vstupu do oblasti. Japonská vláda se také bojí, že by zdraví obyvatel z okolí elektrárny mohl ohrozit radioaktivní jód a cesium z mořských ryb.

V minulých dnech se totiž potvrdilo, že úroveň radiace v rybách výrazně převyšuje povolené hodnoty. Úřady proto zakázaly úhoře ulovené nedaleko elektrárny jíst.

Kateřina Procházková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme