Wales ovládli prounijní liberální demokraté. Johnsonova vláda se opírá jen o většinu jednoho hlasu
Britští konzervativci utrpěli první volební porážku po nástupu nového premiéra Borise Johnsona. Ve čtvrtečních doplňovacích volbách do Dolní sněmovny ve Walesu přišli o své dosavadní křeslo, které získali prounijní liberální demokraté. Johnsonova menšinová vláda podporovaná severoirskými unionisty tak bude mít v parlamentu ještě o něco složitější pozici při snaze vyvést zemi z Evropské unie za jakýchkoli okolností.
Konzervativní poslanec Chris Davies, kterého letos odvolali voliči pomocí petice, neuspěl s druhým pokusem dostat se do sněmovny za velšský volební obvod Brecon a Radnorshire. Porazila jej favorizovaná liberální demokratka Jane Doddsová, která v obvodu s více než 50 tisíci voliči získala 13 826 hlasů.
„První věc, kterou jako nová poslankyně udělám, je, že půjdu do Westminsteru a najdu Borise Johnsona, kdekoli se schovává, a řeknu mu, aby si přestal zahrávat s budoucností našeho společenství a vyloučil brexit bez dohody,“ cituje Doddsovou, jež je sociální pracovnicí na ochranu dětí, britská stanice BBC.
Druhý Davies dostal 12 401 hlasů, daleko za ním skončili kandidáti Strany pro brexit a labouristů. Právě kvůli němu se přitom volby konaly, voliči ho totiž odvolali peticí s více než 10 tisíci podpisy kvůli zneužívání poslaneckých náhrad.
Daleko za Daviesem skončili kandidáti Strany pro brexit (10,4 procenta) a labouristů. Nejsilnější opoziční strana získala jen 5,3 procenta hlasů a oproti předcházejícím volbám v roce 2017 si pohoršila o více než 12 procentních bodů.
Oslabení konzervativců
O hlasy se ucházelo šest politiků, kromě konzervativců, labouristů a liberálních demokratů také zástupci Strany pro brexit, Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) a jedné satirické strany, za kterou chtěla křeslo získat žena kandidující pod jménem lady Lily Pink. Nakonec pro ni hlasovalo 334 lidí a křeslo tak nezískala. Dokázala ale ukořistit víc hlasů než pro-brexitový UKIP. Ta tak kompletně propadla.
„Smrskávající se většina hlasů Borise Johnsona je jasným dokladem toho, že nemá mandát vybourat nás z Evropské unie,“ reagovala na výsledky hlasování vůdkyně liberálních demokratů Jo Swinsonová, jejíž strana má nyní v 650členné komoře 13 poslanců.
V parlamentu podle ní v pátek přibyla další poslankyně, která bude hlasovat proti brexitu.
Johnsonovi se tím komplikuje již tak složitý plán vyvést Británii z unie na konci října i za cenu případného odchodu bez dohody. Konzervativci totiž mají v Dolní sněmovně spolu se severoirskými unionisty (DUP) 320 poslanců a mohou počítat i s hlasem zákonodárce nedávno vyloučeného z jejich klubu kvůli obviněním ze sexuálních útoků.
Špatná zpráva pro labouristy
Opoziční strany dají po zvolení Doddsové dohromady 319 hlasů, takže vládní většina se ztenčila na pouhý jeden hlas. Případnému divokému odchodu z EU se přitom chystá zabránit i řada poslanců Johnsonovy strany.
V referendu o setrvání Británie v Evropské unii z roku 2016 Wales i jeho obvod Brecon a Radnorshire hlasovaly pro brexit.
Podle politologa z univerzity v Cardiffu Rogera Awan-Scullyho je výsledek také vzkazem pro opoziční labouristy, kteří se snaží zvrátit brexit. „Labouristy se musí na výsledek voleb pořádně podívat. Všechno poukazuje na to, že nešlo o taktické hlasování pro liberální demokraty, ale roli hrála také nespokojenost s Jeremy Corbynem a Markem Drakefordem (ministr pro Wales),“ řekl BBC.