Vznikající čínská aglomerace pojme až 42 miliónů lidí. Dělníci utíkají na venkov
Čína vytváří největší aglomeraci světa. Vzniká na jihu země spojením devíti měst v průmyslové oblasti delty řeky Si-ťiang (Perlové řeky). Jak uvádí britský deník Telegraph, budoucí metropole by měla mít asi 42 milionů obyvatel.
„Kanton a ústí Perlové řeky historicky je jedním z nejdůležitějších obchodních míst. Kanton leží i blízko Hongkongu, takže veškerý obchod ze západu proudí tudy. Vytvořit takovouto superaglomeraci na tomto místě má za cíl zlepšit konkurenceschopnost jednotlivých míst a zlepšit ekonomickou situaci,“ vysvětlil Rádiu Česko sinolog Štěpán Pavlík z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.
Čína chce vytvořit největší aglomeraci světa. Téma pro sinologa Štěpána Pavlíka z Filozofické fakulty univerzity Karlovy.
Mizející venkov
Podle něj je dalším důvodem pro vytvoření aglomerace velký počet obyvatel. Navíc v deltě Perlové řeky už jsou města do jisté míry propojena, a to zástavbou, průmyslem a továrnami.
„Typický venkov tam v podstatě už ani nenajdete, čili spíše jde o nějaké administrativní sloučení, které by mělo za cíl zlepšit situaci, v podstatě komunikaci mezi těmi centry, která tam už v současné chvíli jsou,“ dodal Pavlík.
Dělníci chtějí na venkov, přeplněná města jim nevyhovují
Zatímco města rostou, přicházejí o dělníky, kteří míří na vesnice:
„Začíná se v těchto bohatých oblastech vyplácet se věnovat zemědělství, a nepracovat za těch podmínek, za kterých bývají zaměstnáváni v továrnách. Naopak je v současné době v Číně v pobřežních oblastech hlad po dělnících a je tam nedostatek pracovní síly.“
Velký počet obyvatelstva se odráží na kvalitě života lidí. Mají například problémy s dopravou a cestováním do zaměstnání stráví i několik hodin.
„Tu spoustu lidí si uvědomíte okamžitě, jakmile přistanete v Číně a vylezete z letadla,“ uvedl sinolog Štěpán Pavlík.