Ukrajina a Rusko začaly s výměnou vězňů, měli by mezi nimi být námořníci z Kerčského průlivu i Sencov
Ukrajinský generální prokurátor uvedl, že si Kyjev a Moskva vyměnily vězně. Týkat se to má také ukrajinských námořníků zajatých loni v listopadu u Kerčského průlivu a ukrajinského režiséra Oleha Sencova. Informaci ale úřady ani jedné strany nepotvrdily a zprávy ruských i ukrajinských médií se různí. Podle kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského výměna stále probíhá a není pravdivé, že by ještě byla dokončena.
Agentura Reuters i ČTK v pátek brzy ráno s odvoláním na facebookový příspěvek nového ukrajinského generálního prokurátora Ruslana Rjabošapka uvedly, že Kyjev a Moskva si vězně vyměnily.
Rjabošapka se přitom odvolával jen na sdělení pracovnice parlamentu Anny Islamovové. „Modlíme se. Výměna je u konce: Námořníci, Sencov, Karpjuk, Grib letí domů! Čekáme,“ uvádí se v textu.
V půl páte ráno řekl šéfredaktor rádiové stanice Echo Moskvy Alexej Venediktov, že letadlo s vězni včetně režiséra Oleha Sencova a ukrajinských námořníků má přistát v Kyjevě v pět ráno místního času, informovalo Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda.
Britský server BBC a ukrajinská agentura Unian později uvedly, že na kyjevské letiště se vydali někteří příbuzní ukrajinských vězňů i novináři.
Agentura Unian dodala, že podle některých ukrajinských médií se na lětiště vydal také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
O tom, že rozhovory o výměně vězňů finišují informovala ve čtvrtek odpoledne také řada ukrajinských a ruských médií. Podle ukrajinského deníku Hromadske má jít o formát 35 zadržených za 35. Veřejně ovšem nejsou potvrzena žádná jména.
Nepotvrzené informace
Server Krym.Reali s odvoláním na rodinu jednoho z vězněných ukrajinských námořníků napsal, že námořníci jsou možná už na Ukrajině, kde přesně však není jasné.
Agentura Reuters ovšem před devátou hodinou informovala, že kancelář ukrajinského prezidenta nepotvrdila výměnu vězňů. „Proces výměny vězňů probíhá. Informace, že byla výměna dokončena, není pravdivá,“ stojí v prohlášení, který citovala agentura Reuters.
Putin chce o konfliktu na Ukrajině jednat v rámci normandské skupiny. Podpořil tak plán Macrona
Číst článek
„Není to poprvé, co jsme svědky informačního chaosu vyvolaného odvoláním se na nepotvrzenou informaci a četné ‚zdroje‘. Vyzýváme k pochopení důsledků dezinformací: je to hra s emocemi veřejnosti. Až bude vzájemné osvobození zadržovaných osob dokončeno, úřad ukrajinského prezidenta to oznámí oficiálními kanály,“ uvedla mluvčí Zelenského na facebooku.
Oleksandr Danylyuk, šéf rady pro bezpečnost a obranu, ukrajinským médiím řekl, že doufá v dokončení výměny v pátek. „Musíme počkat na ukončení a poté ji můžeme komentovat,“ dodal.
Rádio Echo Moskvy ale zároveň v pátek ráno kolem osmé hodiny upozornilo, že ruská strana zatím výměnu nepotvrdila. Ukrajinská kontrarozvědka SBU deníku Ukrajinska pravda zároveň sdělila, že je potřeba s potvrzením posečkat.
O výměně neví ani obhájce některých Rusů držených na Ukrajině Valentin Rybin. Ruské agentuře TASS řekl, že jeho klienti připravovaní k výměně jsou stále ve vazební věznici.
„Zatím mi není vůbec nic známo o tom, že by dneska měli být vyměněni,“ uvedl. Podle něj by se výměna měla uskutečnit až v úterý.
Šéfredaktor agentury RIA
O možné výměně Sencova, který byl zadržen v roce 2014, se spekulovalo poté, co ruská média ve čtvrtek informovala, že byl z vězení ve městě Labytnangi za polárním kruhem převezen do Moskvy.
Infomraci o přemístění Sencova, jehož věznění odsoudila Evropská unie i Spojené státy, do moskevské věznice dal deník Vedomosti do souvislosti se středečním rozhodnutím kyjevského soudu podmínečně propustit z vazby novináře Kyryla Vyšynského.
Šéfredaktor agentury RIA Novosti Ukrajina Vyšynskyj je Kyjevem obviněn z vlastizrady spáchané v zájmu Ruska a hrozí mu za to až 15 let vězení. Ze soudní síně ale mohl odejít domů.
O výměně se spekulovalo v posledních týdnech. Ve čtvrtek 22. srpna uvedl ruský deník Kommersant, že rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou finišují. Taktéž uvedl, že součástí výměny mají být zadržení ukrajinští námořníci.
Ti jsou v ruském vězení už od loňského listopadu. Ruské vojenské složky je tehdy zadržely v Kerčském průlivu, který dělí Ruskem nezákonně anektovaný poloostrov Krym od zbytku ruské pevniny. Moskva je viní z údajné provokace a nelegálního překročení státní hranice.
Na výměně se měl dohodnout ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s ruským prezidentem Vladimirem Putinem při telefonickém rozhovoru 11. července. Pro ukrajinského prezidenta je totiž výměna vězňů jedna z jeho priorit, jak uvedl při nástupu do funkce v květnu.
V minulosti docházelo k výměnám mezi Kyjevem, Moskvou a ruskem podporovanými separatisty z Donbasu. K poslední ale došlo naposledy v prosinci 2017. Ukrajina tehdy propustila 223 lidí, zatímco donbaští povstalci jenom 73.