Výbuchy v Ankaře zabily nejméně 86 lidí, zraněných je na 200
Nejméně 86 obětí a 186 zraněných si vyžádala dvojice explozí, ke kterým došlo dnes dopoledne na křižovatce před frekventovaným hlavním nádražím v tureckém hlavním městě Ankara. Aktuální údaje odpoledne uvedl ministr zdravotnictví. Předchozí informace hovořily o 30 mrtvých a 126 zraněných. V době výbuchu se před nádražím scházeli lidé, kteří se chystali vyrazit na demonstraci proti bojům s Kurdy. Podle oficiálního prohlášení turecké vlády šlo nejspíše o teroristický útok. K dvojité explozi u hlavního vlakového nádraží se zatím nikdo nepřihlásil.
Podle tureckého premiéra Ahmata Davutoglu existují jasné důkazy, že útok v Ankaře spáchali dva sebevražední atentátníci. Premiér vyhlásil třídenní smutek.
Útok přišel jen několik týdnů před plánovanými předčasnými volbami. Policie incident intenzivně šetří. „Zatím došlo ke zvýšení bezpečnostních opatření v Ankaře, k uzavření ulice před hlavním vlakovým nádražím,“ řekl Českému rozhlasu zástupce českého velvyslance v Ankaře Martin Lubojacký.
„Víme, že v rámci vyšetřování bylo zadrženo několik jednotlivců, ale pokud je nám známo, k útoku se doposud nepřihlásila žádná organizace.“
Turecký premiér Ahmet Davutoglu svolal kvůli tragické události zasedání bezpečnostní rady. Jednal mimo jiné s ministry vnitra a zdravotnictví, šéfem policie a rozvědky a starostou Ankary. Schůzky se účastní i prezident Recep Tayyip Erdogan.
Doposud se nepotvrdilo, že by mezi zraněnými byl český občan, řekl Českému rozhlasu Martin Lubojacký, zástupce vedoucího české ambasády v Ankaře
Podle Erdogana byl bombový útok pokusem o rozdělení turecké společnosti.
Exploze zasáhly účastníky pochodu za mír mezi vládou a kurdskými separatisty ve chvíli, kdy se scházeli v prostoru před budouvou nádraží.
Mírový pochod spoluorganizovala nová opoziční strana HDP, která hájí zájmy kurdské menšiny a která uspěla v červnových parlamentních volbách.
"Procházel jsem kolem, když vybuchla první bomba. Upadl jsem na zem a pak přišla druhá, daleko silnější exploze," popsal událost očitý svědek.
Strana HDP tvrdí, že byl zločin namířený speciálně proti jejím členům a odpovědnost za něj přisoudila státu.
#Ankaradayız Emek, Barış ve Demokrasi Mitingindeki patlama anı videosu #dokuz8 / @meliketmbk pic.twitter.com/it3dodESKz
— dokuz8 (@dokuz8haber) 10. Říjen 2015
„Počty obětí, o kterých víme, jsou velmi dramatické. Nemohu ta čísla zatím upřesňovat, ale je to tragický výjev. Slyšeli jsme, že tam mohli být dva sebevražední útočníci s bombami,“ řekl lídr opoziční Republikánské strany Kemal Kilicdaroglu.
„Chceme zjistit, co se opravdu stalo. Nechci teď na nikoho ukazovat prstem. Ale pochopitelně se musím ptát: ukazuje to, jak je tato země řízena? Myslím, že bychom tady spolu mohli žít v míru,“ dodal.
Dosluhující vláda pod vedením islamistické strany AKP v červenci ukončila příměří s kurdskými povstalci a obnovila s nimi boje na jihovýchodě země i v sousední Sýrii a Iráku.
Prokurdští aktivisté se kromě sporu s vládou angažují v boji s fanatickou skupinou Islámský stát. Právě džihádisté by mohli mít na svědomí i poslední útok v Ankaře.
Vedení povstalců ze zakázané strany PKK v reakci na útok přikázalo svým členům zastavit veškeré bojové aktivity v Turecku s výjimkou sebeobrany.
K bombovému útoku došlo pouhé tři týdny před předčasnými volbami do tureckého parlamentu. Ty nedávné neumožnily vznik nové vlády.
2 blasts in #Ankara,#Turkey before a leftist peace rally - at least 20 reported dead via @140journos @omer_onder pic.twitter.com/NcY2QdHTqB
— Laura Wells (@wellsla) 10. Říjen 2015