Putin vyslal na východ Ukrajiny armádu. Západ chystá sankce, Čína vyzvala ke zdrženlivosti
- Ruský prezident Vladimir Putin nařídil armádě zahájit „mírovou misi“ v povstaleckých republikách na východě Ukrajiny.
- S vůdci takzvané Doněcké a Luhanské lidové republiky podepsal dohody o spolupráci a uznal jejich nezávislost.
- Západ Putinovy kroky ostře odsoudil. Velká Británie už oznámila, že v úterý upřesní sankce, které namíří na Moskvu.
- Většina členů Rady bezpečnosti OSN v čele se Spojenými státy odsoudila kroky Ruska. Čína vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti.
Ukrajina v reakci na uznání nezávislosti dvou povstaleckých republik na východě země Ruskem požádala o svolání Rady bezpečnosti OSN.
„Ukrajina požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN kvůli nezákonnému jednání Ruska. Žádost jsme již Radě zaslali,“ napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.
Žádost Kyjeva vyslyšeli západní členové Rady bezpečnosti: v 15členném orgánu pro ni podle diplomatů hlasovaly Spojené státy, Británie, Francie, Albánie, Norsko a Irsko.
Ruský prezident podepsal dekret o uznání samozvaných republik na Donbasu. Sekundovali mu jejich lídři
Číst článek
Západní země v Radě bezpečnosti v minulých týdnech vypracovaly plán postupu pro případ ruského útoku na Ukrajinu nebo jiné eskalace napětí. Jeho součástí je i návrh rezoluce vyzývající Moskvu, aby respektovala územní celistvost Ukrajiny.
Přijetí jakékoliv odsuzující rezoluce je nepravděpodobné s ohledem na ruské právo veta v tomto orgánu.
Většina členů Rady bezpečnosti OSN v čele se Spojenými státy odsoudila kroky Ruska.
Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja podle agentury Reuters při zasedání Rady bezpečnosti prohlásil, že Ukrajina připravuje v Donbasu nové „vojenské dobrodružství“, což Rusko nemůže dovolit. Řekl také, že Moskva nepřipustí „nové krveprolití“ v regionu. Západní mocnosti by si podle něj měly své kroky „dobře rozmyslet“ a nezhoršovat situaci na Ukrajině.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Čína, která je nyní pokládána za politického spojence Ruska, vyzvala ke zdrženlivosti. „Všechny zúčastněné strany musí zachovat zdrženlivost a vyvarovat se všeho, co by mohlo zvýšit napětí,“ řekl čínský velvyslanec při OSN Čang Ťün. „Věříme, že všechny země by měly řešit mezinárodní spory mírovými prostředky v souladu s cíli a zásadami Charty OSN,“ dodal.
Epicentrum na Donbasu
Regiony kontrolované povstalci na Donbasu jsou v posledních dnech epicentrem geopolitické krize kolem Ukrajiny. Kyjev hlásí desítky případů ostřelování z druhé strany tzv. linie dotyku, jakož i mrtvé a zraněné.
Akt agrese, ,bratrská pomoc’. ‚Na Putinově šachovnici jsme i my,‘ reagují čeští politici na postup Ruska
Číst článek
Vedení separatistických oblastí zase obviňuje ukrajinskou vládu z přípravy rozsáhlé ofenzivy, což ovšem Kyjev popírá. To vše v době, kdy Moskva podle západních činitelů dál hromadí vojska u ukrajinských hranic.
Putin v pondělním televizním projevu označil Ukrajinu za loutkovou kolonii, která potřebuje nucenou správu.
Sankce z Británie
Britský premiér Boris Johnson řekl ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že ruská invaze možná nastane během několika hodin nebo dnů, informovala agentura Reuters. Británie proto prozkoumá možnost vyslání další obranné podpory Ukrajině a už v úterý vyhlásí sankce proti Rusku.
‚Hrubé porušení mezinárodního práva.‘ Unie uvalí na Rusko kvůli uznání separatistických republik sankce
Číst článek
„Premiér vyjádřil své vážné znepokojení nad nedávným vývojem v regionu. Prezidentovi Zelenskému sdělil, že podle něj je invaze v nadcházejících hodinách a dnech reálnou variantou,“ uvedla Johnsonova kancelář po telefonátu obou lídrů.
Zelenskyj uvedl, že připravuje projev, ve kterém zareaguje na ruské uznání nezávislosti separatistických ukrajinských regionů. Po telefonátech s americkým prezidentem Joem Bidenem a s Johnsonem se chystá hovořit také s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a s předsedou Evropské rady Charlesem Michelem.
Původní požadavky
Ruský prezident se kromě jiného vrátil k původním ruským požadavkům adresovaným Západu. K nim patřilo například nerozšiřování Severoatlantické aliance východním směrem a stažení vojsk NATO na úroveň před rokem 1997, což by se dotklo celé postsovětské střední a východní Evropy včetně České republiky.
Takzvaná Luhanská a Doněcká lidová republika jsou separatistická území, která vznikla v roce 2014. Moskva je dlouhodobě podporuje, doposud ale jejich nezávislost neuznala.
Ukrajinista Svoboda: Putin může udeřit na jakémkoliv jiném místě a útok na Kyjev se přímo nabízí
Číst článek
Putin zároveň pověřil ruské ministerstvo zahraničí, aby navázalo s oběma donbaskými republikami diplomatické styky. Ruská diplomacie s nimi má také připravit smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci.
Putinův pondělní krok by podle analytiků mohlo uvolnit cestu k ruské vojenské intervenci vůči Ukrajině, vysvětluje deník The New York Times. Připomíná, že lídři dvou dosud neuznávaných republik podporovaných Moskvou si nárokují i území, která aktuálně kontroluje ukrajinská armáda.
Uznání separatistických regionů je porušením mezinárodního práva, vyjádřili se i předseda Evropské rady Charles Michel a šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová, kteří Putinův krok odsoudili a uvedli, že Evropská unie na něj odpoví sankcemi.
Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že Česká republika stojí za svobodnou a nezávislou Ukrajinou a z vlastní historie si pamatuje podobné kroky, které k míru nikdy nevedou.