Úřady v samozvané Luhanské lidové republice uvedly, že sedm lidí zemřelo a osm utrpělo zranění, když pekárnu v Lysyčansku zasáhla při ostřelování ukrajinská armáda. Informace nelze nezávisle ověřit.
Filiponěnkovu smrt potvrdil také místní poslanec Jurij Jurov. Připomněl, že plukovník Filiponěnko svého času patřil k zakladatelům a velitelům ozbrojených sil separatistů. V současnosti byl poslancem.
Na 21 let poslal soud do vězení Alojze Poláka, který po boku proruských separatistů v letech 2016 až 2020 zabil nejméně čtyři lidi. Vzhledem k jeho odmlčení na Facebooku ale není jasné, zda je naživu.
Šlo jasně vidět četná poranění. Pod čelistí měl zřetelný otlak spojovaný se škrcením, na tváři byla hluboká řezná rána a ruce měl celé pořezané a zhmožděné.
Rusko už loni v září prohlásilo čtyři ukrajinské regiony za součást země. Západ ale tento pokus o anexi odsoudil a mezinárodní společenství dotčené oblasti dál považuje za součást Ukrajiny.
Ruský prezident Vladimir Putin by kvůli neschopnosti ruských sil vytlačit ukrajinské síly dál od Doněcka na ukrajinském Donbasu mohl přijít o podporu bývalých lídrů tamních separatistických republik.
„Civilní správa je jenom jako zástěrka, o všem rozhodují vojenské úřady. Kolaboranty čeká vysoký trest,“ říká v rozhovoru zpravodaj Českého rozhlasu na Ukrajině Martin Dorazín.
Anexi ukrajinských území zahájil v pátek ruský prezident Vladimir Putin podpisem smluv s jejich představiteli. Ruský ústavní soud pak v neděli dokumenty o začlenění regionů do Ruska schválil.
Kromě Záporožské a Chersonské oblasti se jedná o mezinárodně neuznané proruské separatistické útvary Doněckou lidovou republiku a Luhanskou lidovou republiku.
Putin svůj páteční podpis dokumentů o připojení okupovaného ukrajinského území doprovodil půlhodinovým projevem. V tom Putin sice obepsal své názory důkladně, ale s žádnou novou informací nepřišel
Ruský prezident Vladimir Putin podepsal dohody o vstupu do Ruské federace se čtyřmi územími, konkrétně Doněckou a Luhanskou lidovou republikou a Chersonskou a Záporožskou oblastí.
S anexí dalších ukrajinských území vstoupí invaze na Ukrajinu do nové fáze. Moskva v ní bude pokusy o znovudobytí svého území vnímat jako útok na svrchované ruské území.
„Všechna čtyři, všechna území, kde se konala referenda a kde podali ruské straně příslušnou žádost,“ odpověděl Peskov na otázku, zda budou smlouvy o připojení podepsány se všemi čtyřmi regiony.
Zelenskyj nazval referenda na okupovaných částech země fraškou. Pětidenní hlasování, o jejichž konání proruské úřady informovaly před týdnem, opakovaně provázely zprávy o volebních podvodech.
Hlasování opakovaně provázely zprávy o nucené účasti a dalších volebních podvodech. Moskvou ovládané oblasti navíc v uplynulých měsících kvůli válce opustila značná část jejich obyvatel.
Mluvčí ministerstva připomněl pozici kazachstánského prezidenta, který se podle něj „jasně vyjádřil k následování principů mezinárodního práva“ a územní integrity států.
„Mluvil jsem s mnoha lidmi, kteří odtud přijeli a riskovali život sebe a svých dětí. Některé z nich po cestě zabili. Nechce se mi o tom moc mluvit, je to něco nepředstavitelného,“ popisuje Dorazín.
Podle náčelníka ukrajinské správy Luhanské oblasti jsou lidé nuceni vyplňovat „kusy papíru“ bez soukromí v kuchyních a na dvorech obytných domů, přičemž města jsou uzavřena, aby nemohli odejít.
Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů. Lídři proruských republik tvrdí že o referenda žádají samotní občané oblastí.
Dvojice mužů působila pro pozorovatelskou misi, kterou Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě na Ukrajinu vyslala roku 2014 poté, co separatisté odstartovali povstání na východě země.