Vietnam si připomíná 60 let komunistů u moci. Zemi dnes ovládá korupce
Komunisté vládnou ve vietnamské Hanoji už 60 let. Země je dnes ale tržní ekonomikou, kde mají hlavní slovo peníze. Více než osmdesátimilionová země v jihovýchodní Asii zároveň patří k nejzkorumpovanějším na světě. Rozdíly mezi chudými a bohatými se zvětšují. I z tohoto důvodu se desetitisíce Vietnamců snaží najít uplatnění v zahraničí. V přepočtu na obyvatele jich v Evropě nejvíce žije v České republice.
V půl sedmé ráno mne probouzí budovatelská píseň. Téměř hodinu se rozléhá ulicemi Hanoje, které už křižují stovky a stovky motorek, ale také stále módnějších elektrických kol.
Řidičský průkaz tu nikdo neřeší, a pokud ho skutečně chcete, stačí dát úplatek a dostanete ho, aniž byste museli předvést nějaké schopnosti.
Silnice lemují malé obchůdky nacházející se hlavně v centru, v domech postavených ještě za koloniální nadvlády Francouzů. Od té doby jejich fasádu ale nikdo neopravoval. O to více je zdobí obrazy otce zakladatele Ho Či Mina a rudé vlaječky s hvězdou uprostřed, které najdete i na všudypřítomných buddhistických chrámech.
Náboženství totiž není ve Vietnamu žádné tabu. Vždyť při zasedáních Vlastenecké fronty, což je obdoba někdejší československé Národní fronty, zaujímají čelná místa i mniši. Hanoj také udržuje styky s Vatikánem, na rozdíl třeba od Číny.
Přesto v zemi otěže vlády dál pevně drží komunisté, kteří, opět na rozdíl od ČLR, stále věří marxisticko-leninské ideologii. Už v roce 1986 však povolili soukromé vlastnictví i podnikání, a drtivá většina obyvatel se tak o politiku nezajímá. Hlavní slovo totiž mají peníze, za které si můžete, respektive musíte koupit prakticky vše.
„Ve Vietnamu je korupce největší. Platíte za vše - aby se vašemu dítěti věnoval učitel, u lékaře, abyste nestáli frontu, dáte sestrám 50 tisíc dongů, což je asi 50 korun, ale doktorům za úspěšnou operaci i šedesátkrát více," stěžuje si postarší paní.
Jasně dané taxy ale mají i úředníci a policisté, kterým řidiči aut platí 500 a motorek 250 korun. Za získání místa náměstka ministra ovšem musíte mít v kapse až půl milionu dolarů.
Společnost, kde přitom dělníci neberou více než 2700 korun měsíčně, je tak korupcí doslova prolezlá a ta se stala běžnou součástí života Vietnamců, kteří ji dokonce mohou veřejně kritizovat.
Protesty jsou povolené nedaleko prezidentského paláce, nikdo ale nesmí vystoupit proti nejvyššímu vedení. V takovém případě nastoupí bezpečnostní složky a v pohotovosti je i armáda, která je ve Vietnamu jakýmsi státem ve státě. Kdo ji ovládá, vládne i celé zemi.