Většina europoslanců vítá schválení Lisabonské smlouvy v českém Senátu
Kladné rozhodnutí českého Senátu o Lisabonské smlouvě přivítala většina poslanců Evropského parlamentu. Český souhlas je podle řady europoslanců hlavním krokem k tomu, aby reformní smlouva nakonec začala v rámci Unie platit. Podepsat ji musí ještě český prezident Klaus a polský prezident Kaczyński. V Německu zase smlouvu ještě stále projednává Ústavní soud. Irsko o ní má znovu hlasovat v referendu.
Schválení Lisabonské smlouvy českým Senátem přivítala socialistická frakce v Evropském parlamentu. Jeho bývalý předseda, španělský poslanec Joseph Borrel řekl: "To je velmi dobrá zpráva. Je to velká novina. Všichni jsme čekali, že se to stane. Těší mne se dozvědět, že čeští senátoři odstranili tuto překážku na cestě k Lisabonské smlouvě. Ještě je tu samozřejmě Irsko, ale i tak je to moc dobrá zpráva."
Podobně rozhodnutí českých senátorů hodnotil i šéf nejsilnější lidovecké frakce v zákonodárném sboru Joseph Daul. "Ratifikační proces Lisabonské smlouvy pokračuje a jsem šťastný, že smlouva byla schválena přímo zvolenými zástupci v českém parlamentu," podotkl Daul.
Šéf Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering věří, že smlouvu brzy podepíše prezident Klaus. "Jsem přesvědčený, že Václav Klaus, český prezident, co nejdříve podepíše ratifikační dokument. Je naší společnou ambicí, aby nová smlouva vstoupila v platnost začátkem příštího roku," řekl Pöttering.
Poslanec frakce evropských liberálů Alexandr Graf Lambsdorff je ale v optimismu opatrný. "Václav Klaus je svéhlavý muž, doufám, že smlouvu podepíše. Teď je to opravdu jen na Klausovi a na polském prezidentovi Lechu Kaczyńském, aby evropský ratifikační proces uzavřeli. Snad to dopadne dobře."
Ze schválení smlouvy v českém Senátu se neradují europoslanci z frakce Unie pro Evropu národů. Polský poslanec Janusz Wojciechowski se bojí, že Lisabonská smlouva dá opratě řízení EU do rukou velkým státům. A poslankyně Jana Bobošíková věří tomu, že rozhodnutí ještě může svým podpisem zvrátit prezident Klaus nebo ještě nějaká další stížnost k Ústavnímu soudu.
Související příspěvky:
Senátoři schválili Lisabonskou smlouvu
D. Miliband pro Radiožurnál: V zájmu každé evropské země je přijetí Lisabonské smlouvy
Sněmovna schválila zavedení takzvaného vázaného mandátu vlády
Boj o Lisabonskou smlouvu se přesouvá do Senátu
Sněmovna schválila Lisabonskou smlouvu