Venezuela žádá Německo o vrácení posvátného kamene, prý byl ukraden indiánům
Německá vláda možná bude muset z parku v centru Berlína převézt do Venezuely 35tunový balvan z rudého pískovce. Venezuelská vláda totiž požádala o jeho vrácení. Kámen byl prý ukraden domorodým indiánům.
Kámen převezl do Berlína německý umělec Wolfgang von Schwarzenfeld v roce 1997 v rámci projektu Global Stone. Během 15 let shromáždil balvany ze všech kontinentů.
Podle Venezuely je však kámen posvátný a byl ukraden domorodým indiánům. To umělec popírá. Kámen mu prý věnoval správce venezuelského národního parku Canaima.
Skupina patřící k venezuelským indiánům Pemón tvrdí, že kámen je jejich "babička", tedy zkamenělý předek kmene.
„Pro tyto indiány jsou pradávnými, mytickými příbuznými i zvířata, rostliny, kameny, hvězdy. To je propojení indiánů a přírodních národů s celým univerzem. Svým mýtům věří, to jim dává jistotu a sílu v rámci existence,“ vysvětluje odborník na Jižní Ameriku, etnolog Mnislav Zelený, a dodává:
„Ke zvířatům a věcem z přírody se chovají lidsky, neničí je, ochraňují je. My v tom vidíme jen krásu 35 tun jaspisu. Ale oni v něm vidí bytost.“
Etnolog Bruno Illius: Stojí za tím Chávez
Britský deník Guardian citoval berlínského etnologa Bruna Illiuse, jednoho z mála expertů na indiány Pemón. Illius tvrdí, že kampaň za návrat kamene byla ve skutečnosti iniciována vládou prezidenta Hugo Cháveze. A že téměř nikdo z kmene Pemón nemá ponětí o údajném původu sporného kamene.
„Existuje obrovská zneužitelnost indiánů a jejich víry, to je historie celé Ameriky. Je to možné i v tomto případě. Chávez využije každé možnosti k útoku proti kapitalistickému světu,“ říká Mnislav Zelený.
Zároveň však upozorňuje, že řada indiánů Pémonů stále žije podle dávných zvyků. Nic není jednobarevné. Druhá zkamenělá dvojice, o níž se vůbec nehovoří, byla také přemístěna – do Caracasu. V tom případě by se také měla vrátit,“ dodává Mnislav Zelený.