Ve Žlutém moři další přestřelka mezi korejskými státy
Hranice mezi komunistickou Severní Koreou a demokratickým jihem je někdy označována jako poslední pozůstatek železné opony. I po desítkách let od skončení války mezi oběma částmi poloostrova panuje kolem hranice, kterou ostatně KLDR nikdy neuznala, napětí.
To nyní opět přerostlo v otevřený střet. Zdroje z obou zemí potvrdily, že mezi vojenskými loděmi obou Korejí došlo k přestřelce. Každá ze stran vysvětluje okolnosti palby po svém.
Zahraničně-politický komentátor Radiožurnálu Milan Slezák řekl, že podle jihokorejské strany do jejích vod vplula přes demarkační linii severokorejská válečná loď.
Jihokorejská vojenská loď začala střílet, severokorejská palbu opětovala. Střelba trvala dvě minuty a byla při ní severokorejské plavidlo poškozeno a pak odplulo. Jihokorejská loď byla poškozena lehce a podle této verze nejsou zprávy o zraněných.
Severokorejská verze naopak uvádí, že na její loď zaútočila skupina vojenských jihokorejských plavidel. Po té, co dostaly patřičnou odpověď, odpluly v děsu. Na bojišti zůstala severokorejská válečná loď.
Demarkační linie - tradiční jablko sváru
"Hranici vytýčila fakticky jedna z válčících stran, a to OSN v padesátých letech," připomněl Slezák. Severokorejská stana si na průběh hranice stěžuje, demarkační linie také odřezává KLDR od bohatých lovišť ryb a hlavně krabů.
Milan Slezák také připomněl, že při nejvážnějších střelbách v roce 1999 a v roce 2002 zemřely desítky lidí, přesto šel vývoj na Korejském poloostrově dopředu. Nejnovější incident ale nemusí mít vliv na diplomatické úsilí, protože pokud se to KLDR hodí, tak po určité době, kdy eskaluje napětí, přichází k další fázi a k jednacímu stolu se vrací.
"Připomenu jen tento rok: několik raketových zkoušek, jaderný test - přesto to vypadá po mnoha vstřícných severokorejských gestech, že se Pchjongjang asi zřejmě chce vrátit na šestistranná jednání o jeho jaderném programu," poznamenal Milan Slezák.