Ve třech státech USA začaly prezidentské volby. Lidé využívají předtermín kvůli frontám nebo cestám

Americké prezidentské a parlamentní volby už začaly. Zatím se volí jen ve třech státech. Virginii, Jižní Dakotě a Minnesotě. Jde totiž o předtermínové hlasování, kterého využívají hlavně ti, kdo nebudou v den voleb 5. listopadu ve své domovské obci.

Od stálého zpravodaje Arlington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V některých amerických státech se může volit už v září

V některých amerických státech se může volit už v září | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Na hlasovacích lístcích nejsou jen jména prezidentských kandidátů, tedy hlavně Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Hlasuje se také o všech více než 400 poslanců Sněmovny reprezentantů. A v některých státech volí i senátory, soudce nebo členy školských rad. To je i případ Virginie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž Pavla Nováka

Vysokoškolák Adam odjíždí na univerzitu do jiného státu a chce volit osobně tam, kde bydlí, a neřešit korespondenční hlasování. Proto se vydal do volební místnosti hned, jak ji otevřeli.

Také pro studenta Alexe to jsou první prezidentské a parlamentní volby, ve kterých hlasuje. Přiznává, že ho zajímal hlavně nový plavecký komplex s můstky pro skoky a velké bazény, protože si přivydělává v jiném bazénu v okrese Arlington.

S maminkou Patsy se chtěli vyhnout frontám, které v den voleb, které se tradičně konají první listopadové úterý, před hlasovacími místnostmi bývají.

Podle paní Patsy je také příjemné vidět, že její hlas byl sečtený, poté, co vložila hlasovací lístek do sčítacího zařízení.

Ve třech amerických státech začaly prezidentské a parlamentní volby. Jsou předtermínové a pro všechny

Číst článek

Ve Virginii se sice vyplňuje jeden hlasovací lístek velikosti A4, na kterém jsou všichni kandidáti ve všech konaných volbách, ale sčítá se elektronicky. Lístky ovšem zůstávají ve sčítacím zařízení, skladují se na radnici a v případě potřeby je možné hlasy ručně přepočítat.

Advokát pan David nemá žádnou hlasovací strategii. Prostě přišel, když to už bylo možné. Neví, co bude dělat zrovna ve všední den v úterý  5. listopadu, a tak raději hlasovat už teď.

To paní Francis už ví, že v den voleb bude v Mexiku, a proto chtěla odvolit v předtermínu. Korespondenční hlasování nemá ráda. Chce se u voleb setkat s lidmi, prohodit pár vět. A nemá to sem k plaveckému stadionu u Reaganova letiště daleko.

Další hlasovací místnosti pro dřívější hlasování jsou třeba v knihovnách, okresních úřadech, na radnicích a v jednom městě Jižní Dakoty dokonce v hasičské stanici. Předtermínové hlasování je možné ve všech 50 amerických státech. Většinou ale začíná necelý měsíc před dnem voleb.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme