Válka na Ukrajině utužila režim v Rusku. V Permu jsou soukromé kamery připojeny na státní systém

Permský kraj v evropské části Ruska si podle dat, zveřejněných začátkem týdne agenturou RIA, z hlediska kriminality nevede nejhůře v porovnání s ostatními regiony. Nechává za sebou například Čeljabinskou oblast, Krasnojarský kraj nebo Altaj. Nyní se Permský kraj stává průkopníkem bezpečnostních opatření v Rusku.

Perm Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled z výšky na ruské město Perm

Pohled z výšky na ruské město Perm | Zdroj: Profimedia

V Permském kraji nově platí, že soukromí majitelé kamer, ať už jsou to fyzické, nebo právnické osoby, mají povinnost připojit tyto kamery k jednotnému systému, který je spravovaný úřady. Upozornila na to agentura Agentstvo.

Nejedná se o malé domácí digitální kamery, ale o průmyslové kamery, které se využívají k monitorování prostor, zobrazování záznamů na monitorech a k archivaci záběrů.

Moskevský soud vyměřil kritikovi Kremlu Girkinovi čtyři roky vězení za výzvy k extremismu

Číst článek

Povinnost připojit se k jednotnému dohledovému systému Permského kraje platí od čtvrtka na základě výnosu gubernátora Dmitrije Machonina.

Ve svém výnosu gubernátor výslovně zmiňuje dva provázané dekrety ruského prezidenta Vladimira Putina z 19. října 2022.

Putin tehdy jednak vyhlásil válečný stav v okupovaných částech Ukrajiny, tedy v Doněcké, Luhanské, Záporožské a Chersonské oblasti a zároveň výrazně posílil možnosti exekutivy, která sice zůstává vázána ústavou, ale jinak je v intencích válečného stavu zplnomocněná jednat v zájmu bezpečnosti, nastolení pořádku, ochrany obyvatelstva a podobně podle svého uvážení.

Ruští vězni už nedostávají po půl roce v boji na Ukrajině milost, ale jen podmíněné propuštění

Číst článek

Tento nárůst pravomocí se netýká jen ruských okupačních správ v ukrajinských regionech, ale do jisté míry taky úřadů na celém území Ruské federace. Gubernátor Permského kraje Dmitrij Machonin toho využil pro vytvoření jednotného kamerového systému.

Válka na Ukrajině tedy v podstatě slouží k utužování režimu v Rusku. A to tak, že se naplňují legální možnosti, které se otevřely vyhlášením válečného stavu na anektovaných územích.

Rozsah nových opatření v Permské kraji zatím není znám. Povinnost je v dekretu stanovená široce, dokument se zároveň odvolává na speciální seznam, který není veřejný.

Možné rozšíření opatření do dalších oblastí je velmi pravděpodobné. Ke konci loňského roku ruské ministerstvo informatiky prezentovalo projekt Datové ekonomiky, jehož jedním z cílů je právě vytvořit centrální systém monitoringu veřejného prostranství a vytvořit platformu pro zpracování a úschovu dat.

Ministerstvo tehdy zmiňovalo, že k soukromým kamerám nemá přístup a že státu patří jen zhruba polovina z asi 1,2 milionu kamer, které zaznamenávají pohyb na ulicích v Rusku.

Tomáš Havlín, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme