Ze sklepa na bojiště. Ve stovkách tajných dílen na Ukrajině vznikají levné drony proti Rusku

Ukrajina se potýká s nedostatkem lidské síly, obrovskou přesilou a nerovnoměrnou mezinárodní pomocí. Doufá ale, že strategickou výhodu proti Rusku najde v opuštěných skladech nebo sklepích továren. Ve stovkách tajných dílen vznikl ekosystém laboratoří, které využívají inovace k vytvoření armády robotů. Ti mají zabíjet ruské vojáky a chránit zraněné Ukrajince na frontě i mimo ni, píše agentura AP.

Sledovali jsme online Kyjev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinský voják vypouští v Charkovské oblasti průzkumný dron pro přelet nad pozicemi ruských vojsk

Ukrajinský voják vypouští v Charkovské oblasti průzkumný dron pro přelet nad pozicemi ruských vojsk | Foto: Inna Varenytsia | Zdroj: Reuters

Obranné startupy po celé Ukrajině - podle odhadů z odvětví je jich až 250 - vyvíjejí stroje na zabíjení, vyrábějí je na tajných místech, která běžně vypadají třeba jako autoservis.

Rusko použilo při útoku imitace dronů, tvrdí Kyjev. Snažilo se přetížit protivzdušnou obranu

Číst článek

Zaměstnanci startupu, který vede podnikatel Andrij Denysenko, dokážou v kůlně sestavit bezpilotní pozemní vozítko nazvané Odyssey za čtyři dny. Jeho význam spočívá v ceně - 35 tisíc dolarů nebo zhruba deset procent toho, kolik stojí model z dovozu.

Pracoviště je rozděleno na malé místnosti, kde se sváří nebo pracuje na karoserii. Vyrábí se tam laminátová korba, vše se stříká armádní zelenou barvou a montuje se základní elektronika, bateriové motory, kamery a tepelné senzory.

Armáda posuzuje desítky nových vzdušných, pozemních i námořních dronů, které vyrábějí jednoduše zařízené startupy. Jejich výrobní metody jsou na hony vzdálené obřím západním obranným společnostem. Ukrajinští konstruktéři se při výrobě levnějších zařízení inspirují články v obranných časopisech nebo videi na internetu. Zbraně a chytré prvky se dají přidat později.

‚Válka je matematika‘

„Bojujeme s obrovskou zemí, kterou neomezují zdroje. Chápeme, že nemáme lidské životy nazbyt,“ uvedl Denysenko, který stojí v čele obranné společnosti UkrPrototyp. „Válka je matematika,“ domnívá se.

Jako na střelnici. Nejpodivnější lovci dronů je sundávají z nebe jako za 1. světové války

Číst článek

Jeden z dronů startupu, Odyssey o velikosti osobního automobilu, váží zhruba 800 kilogramů a vypadá jako malý tank bez bojové věže. Pohybuje se po pásech a na jedno nabití baterie o velikosti chladícího boxu dokáže ujet až 30 kilometrů.

Prototyp slouží jako záchranná a zásobovací platforma, ale lze jej upravit tak, aby mohl nést dálkově ovládaný kulomet nebo nálože.

„Čety robotů se stanou logistickými zařízeními, tahači, nastraží miny nebo je zničí,“ uvedl ukrajinský vládní web pro získávání finančních prostředků letos v květnu, kdy se k ukrajinské armádě složené z pozemních sil, námořnictva a letectva připojila čtvrtá složka ukrajinské armády - Síly bezpilotních systémů. „První roboti již prokazují svou účinnost na bojišti,“ píše se na webu.

Jak vyrobit dron doma?

Náměstek ukrajinského ministra pro digitalizaci Mychajlo Fedorov vybídl občany, aby se zdarma vzdělávali online a naučili se doma sestrojit bezpilotní letouny. Chce, aby Ukrajinci vyráběli za rok miliony dronů.

Denysenkova firma pracuje na projektech, jako je motorizovaný exoskelet pro vojáky, díky kterému budou silnější, nebo nosiče, které budou vojákům převážet vybavení nebo jim pomáhat do kopců.

„Uděláme vše pro to, aby se bezpilotní technologie rozvíjely ještě rychleji. (Ruští) vrazi ze svých vojáků dělají potravu pro děla, zatímco naši nejlepší lidé umírají,“ napsal Fedorov na sociálních sítích.

Umělá inteligence jako problém?

Ukrajina má poloautonomní útočné drony a protidronové zbraně vybavené umělou inteligencí. Kombinace nízkonákladových zbraní a umělé inteligence nástrojů ale budí obavy u mnoha odborníků, podle kterých bude nízká cena sloužit k šíření podobných technologií.

Války dronů na ukrajinském nebi. Malé stroje ničí už i velké ‚příbuzné‘ a brzy si troufnou i na vrtulníky

Číst článek

Technologičtí představitelé OSN a Vatikánu se obávají, že používání bezpilotních zbraní vybavených umělou inteligencí povede k většímu zabíjení a dramaticky zvýší napětí v konfliktech.

Organizace Human Rights Watch a další mezinárodní lidskoprávní skupiny vyzývají k zákazu zbraní, které eliminují lidské rozhodování.

Podobnou obavu vyjádřilo i Valné shromáždění OSN, americký miliardář a podnikatel Elon Musk nebo zakladatelé londýnského startupu DeepMind vlastněného technologickým gigantem Google.

„Levnější drony povedou k jejich rozšíření,“ říká odborník na umělou inteligenci Toby Walsh z Univerzity Nového Jižního Walesu v Sydney. „Je také pravděpodobné, že se bude zvyšovat míra jejich autonomie,“ dodává.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme