Válku gangů utnulo v Salvadoru zatčení 66 tisíc lidí. Část skončila ve vězení nevinně, uvedl viceprezident
Zločinecké skupiny Mara Salvatrucha (MS13) a Barrio 18 v Salvadoru odhazovaly po desetiletí těla obětí do příkopů, potoků, na okraje silnic a na opuštěná místa nechvalně známé čtvrti Soyapango v metropoli San Salvador. Dnes vede jedinou válku v zemi salvadorská vláda, píše BBC.
Po loňském extrémně násilném březnovém víkendu, při němž došlo k mnoha střetům mezi salvadorskými gangy, vyhlásil mladý a mediálně zdatný prezident Nayib Bukele výjimečný stav. Tehdejší mimořádné opatření pozastavilo některá z ústavních práv a policii udělilo rozsáhlé pravomoci k zatýkání. Od té doby bylo v Salvadoru zatčeno na 66 tisíc lidí.
V Soyapangu probíhá společná operace policie a armády. Nad ulicemi se vznáší vrtulník a někteří policisté provádějí domovní prohlídky na předem určených adresách. Jiní náhodně zastavují mladé muže na ulicích. Kontrolují je, zda nemají tetování poukazující na příslušnost k určitému gangu nebo záznam v trestním rejstříku.
V Salvadoru převezli dva tisíce zadržených do zřejmě největší věznice na světě. Jde o příslušníky gangů
Číst článek
„Na stupnici od jedné do deseti je to dvanáct,“ odpovídá ve vtipu jeden z místních obyvatel na otázku, o kolik se čtvrť za poslední rok zklidnila. „Je tu neuvěřitelný klid,“ hodnotí muž.
S BBC hovořil anonymně pod pseudonymem Joel kvůli strachu spojenému s veřejným komentováním činnosti gangů. Po zavedení přísných bezpečnostních opatření svou čtvrť nepoznává. „Bylo to tu hodně špatné, dost ošklivé,“ vzpomíná.
„Tuhle oblast ovládali MS13. Když jste šli do vedlejší čtvrti, kterou měli pod kontrolou Barrio 13, nemuseli jste se už nikdy vrátit. Teď můžeme chodit tam a zpátky, jak se nám zachce,“ přibližuje Joel.
Tvrdý postup vlády podporuje více než 90 procent salvadorské společnosti, která je po letech zastrašování a vydírání gangy vyčerpaná.
Zatýkání nevinných
Přestože většina lidí v Salvadoru novou nemilosrdnou politiku vítá, nepřinesla klid všem. Operace se dotkla i tisíců lidí, kteří na gangy nemají žádné vazby.
Jedním z nich je také mladý traktorista José Duval Mata, který žil v prašné vesnici La Noria, jež leží daleko od městských čtvrtí San Salvadoru. Vojáci jeho komunitu navštívili nedlouho poté, co vláda zavedla výjimečný stav, a zastavili ho, když byl na cestě domů. Sebrali mu telefon a obvinili jej z „protiprávního sdružování“, což je všeobjímající pojem, na základě kterého byly zadrženy tisíce lidí za údajnou spojitost s gangy.
Jeho matka Marcela Alvaradová ho od té doby neviděla ani s ním nemluvila, a je zoufalá. „Kolují různé zprávy, že je tam mučí, že je bijí,“ říká se slzami v očích
„Když byl můj syn uvězněn, šla jsem k věznici a strávila jsem před ní 18 dní v davu dalších lidí. Zevnitř (vězení) jsme slyšeli jejich nářek: pomozte nám, už to tu déle nevydržíme. Bylo to velmi bolestivé,“ dodala Alvaradová.
Žena rovněž uvedla, že jediné soudní řízení jejího syna bylo hromadné a účastnilo se jej celkem 360 dalších vězňů. Všichni byli odsouzeni k původnímu trestu šesti měsíců, který byl následně prodloužen.
Alvaradová na doporučení přinesla k soudu složku dokumentů prokazujících nevinu jejího syna. Včetně čistého trestního rejstříku, maturitního vysvědčení až po doporučení od zaměstnavatele. Soud podle ní nezajímaly.
A José Duval rozhodně není jediný, kdo se do této kafkovské situace dostal. Stovky rodin se letos na výročí vyhlášení výjimečného stavu shromáždily v centru San Salvadoru a požadovaly okamžité propuštění uvězněných příbuzných, o kterých tvrdí, že byli svévolně a bezdůvodně zatčení.
Blízcí některých z nich ve vězení zemřeli. Jednou z nich je například sestra Evy Sandovalové, Noelia. „Když ji vzali do vazby, nebyla nemocná,“ tvrdí Sandovalová. „Ale pak jsme v únoru zjistili, že zemřela, zřejmě na nádor na nose,“ dodává.
Noelia Sandovalová nebyla v době svého úmrtí odsouzená za žádný zločin, který by souvisel se zločineckými skupinami.
‚Není to dokonalé‘
Podle salvadorského viceprezidenta Felixe Ulloy přinesl kontroverzní bezpečnostní plán zemi všeobecný klid. „Není to dokonalé, ale je to dobré. Udělali jsme tu něco opravdu dobrého,“ uvedl v rozhovoru s BBC.
Ulloa uznává, že tisíce zatčených pravděpodobně nespáchaly žádný trestný čin související s gangy. „Může to tak být. Když vedete operaci takového rozsahu, při níž bylo dosud uvězněno přes 65 tisíc lidí, mohlo dojít k nějakým chybám a někteří lidé mohli být zatčeni bez jakýchkoli vazeb na gangy,“ sdělil Ulloa.
Právní systém se podle něj postupně vyrovnává s nevyřízenými případy. „Tři tisíce lidí již byly na základě řádného soudního řízení propuštěny,“ dodal Ulloa.
Pro Marcelu Alvarovou, jejíž syn José Duval se ani nemohl setkat se svým synem, který se narodil po jeho zatčení, je to jen malá útěcha.
Nyní mu navíc kvůli neschopnosti splácet půjčku banka hrozí zabavením rozestavěného domu, který stavěl pro svou rodinu.
Zůstává vezení a je označený za člena gangu. Jeho jedinou nadějí je soudní systém, který odmítl přijmout jakýkoli důkaz předložený na jeho obhajobu.