V Srbsku objevili hromadný hrob kosovských Albánců

Na jihozápadě Srbska odhalili hromadný hrob, skrývající ostatky asi 250 kosovských Albánců. Ty pravděpodobně zavraždily srbské jednotky během operace v Kosovu před dvanácti lety.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni.

Vojáci se pohybují v terénu plně ozbrojeni. | Foto: Tomáš Adamec

Existenci hromadného hrobu prozradily především letecké fotografie. Tato metoda se osvědčila v Bosně. Ostatky asi dvou set padesáti Albánců leží v zatopeném lomu nedaleko města Raška u hranice s Kosovem, které v roce 2008 jednostranně vyhlásilo nezávislost na Srbsku.

Hrůzný nález oznámil srbský prokurátor zvláštního soudu pro válečné zločiny Vladimír Vukčevič. Podle jeho slov je to důkaz, že Bělehrad myslí upřímně svou spolupráci při odhalování zločinů minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hromadný hrob.mp3

„Výsledky analýz ostatků vyzvednutých z masového hrobu, který se mimojiné hledal dva roky, pomohou při osvětlování viny jednotlivých obviněných před Mezinárodním trestním soudem pro bývalou Jugoslávii,“ říká odborník na Balkán Martin Ježek.

Z období kosovské války se oficiálně pohřešuje přes 3000 lidí, z toho téměř 2500 jsou Albánci, zbytek tvoří Srbové a osoby dalších národností. Kosovská vláda tvrdí, že je možné očekávat ještě další tři nálezy. Jeden takový hrob by měl být opět u města Raška, další by se měl nacházet nedaleko města Medvedža, což je také okres, který přímo sousedí s Kosovem a třetí by měl být v jezeru Perucac.

Případ "Žlutý dům"

„Možná ještě brutálnější než vraždění a zahrabávání do masových hrobů je případ, který se nazývá "Žlutý dům", což je stavení, které se nachází na severovýchodě Albánie, nedaleko kosovských hranic a tam naopak Kosovská osvobozenecká armáda měla zavléct velký počet nealbánců, mezi nimi také kosovských Srbů a těm dokonce měli být odnímány orgány, které se měly prodávat dál do Turecka a na další místa,“ říká Martin Ježek.

Hlavním podezřelým z válečných zločinů je náměstek srbského ministra vnitra a šéf veřejné bezpečnosti z tehdejší doby Vlastimir Djordjevič, kterého od ledna 2009 soudí Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii

Martin Dorazín, Alice Kottová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme