V severolondýnské čtvrti Islington začíná česká kulturní sezóna
Ohniskem české kulturní scény bude během letní olympiády Český dům v prostorách islingtonského design centra. Je to obří výstavní hala postavená před 150 lety a interiér čeští architekti upravují pro potřeby sportovců, umělců a návštěvníků, většinou Čechů, kteří v Londýně žijí. Sloužit má ale i k propagaci České republiky.
„Islington je jednou z největších multikulturních částí Londýna,“ říká poslankyně Barbara Sidnellová a vedoucí oddělení umění a rozvoje islingtonské radnice Pete Caulty dodává:
„Také má jeden z nejvýznamnějších fotbalových týmů, Arsenal. Pak je tady vůbec největší počet organizací umělců v metropoli a tím v celé Británii.Chtějí rozvíjet umění s místními komunitami, a pro organizátory Czech Open to byla skvělá příležitost k navázání kontaktů, zvláště s místními dětmi a mládeží, o to jde českým pořadatelům především.
Jeho zmínka o fotbalovém klubu Arsenal v Islingtonu je nejen pro Česko příznačná. Prominentním členem týmu Arsenal je Tomáš Rosický, kterého zná každý fotbalový fanoušek v Británii.
Právě podepsal prodloužení své smlouvy s vedením klubu. A starosta Islingtonu Phil Kelly v proslovu na českém velvyslanectví žertem řekl,že Rosický je sportovec, kterého islingtonští zpátky do České republiky už nikdy nepustí.
Inspirací českých architektů a umělců, kteří připravují otevření Českého domu v Islingtonu je olympijský a také sokolský ideál - ve zdravém těle zdravý duch.
Ředitel Českého centra v Londýně Ladislav Pflimpfl, jeden z těch, kdo se starají o to, aby český návštěvník našel v Londýně mnohem víc než potěšení ze sportovních olympijských klání, to vyložil po svém:
„To je část moderní olympijské historie, kdy olympijský výbor si vzpomněl na fakt, že původně hry byly oslavou zdravého kreativního ducha a zdravého těla. A mezi roky 1912 a 1952 se v rámci olympijských her odehrávaly soutěže kulturní nebo umělecké; to znamená, že vedle běhu a skoku do dálky byly také soutěže v hudbě, sochařství, architektuře, literatuře, kreslení nebo malbě.“