V Náhorním Karabachu popáté volili členy místního parlamentu
Obyvatelé sporného jihokavkazského regionu Náhorní Karabach si v neděli vybrali nový parlament. Třiatřicetičlenné zákonodárné shromáždění obsadili z velké většiny zastánci nezávislosti regionu. Podle prvních výsledků vede strana Svobodná vlast dosavadního karabašského premiéra Ary Arutunjana.
Arménská enkláva se odtrhla od Ázerbájdžánu počátkem 90. let, její nezávislost ale žádná země neuznává, stejně jako legitimitu včerejšího hlasování.
O volbách v Národním Karabachu hovořil ve Světě o deváté Emil Sulejmanov z Institutu mezinárodní studií
“Nikdo jiný kromě Arménie de jure neuznává výsledky těchto voleb ani to, že se volby mohou uskutečňovat. Takže legitimita je velmi nízká,“ řekl ve Světě o deváté Emil Sulejmanov z Institutu mezinárodní studií.
Již páté hlasování od vyhlášení nezávislosti označil za důležité hlavně z vnitropolitického hlediska. „Je to jeden z atributů státnosti a obyvatelé Náhorního Karabachu jsou velice pyšní na to, že se tam volby konají. Mohou sami rozhodnout, kdo jim bude vládnout,“ připomněl Sulejmanov.
Spor mezi Arménií a Ázerbájdžánem o Náhorní Karabach trvá už dvacet let. Válka, která se rozhořela po rozpadu Sovětského svazu, připravila o život na 30.000 lidí.
O urovnání sporu se od vyhlášení příměří zatím marně snaží takzvaná Minská skupina. V letech 2007 a 2008 se uskutečnilo hned osm jednání s mezinárodním dohledem, před rokem ale rozhovory utichly.
Sulejmanov je ke snahám vyřešit dlouhodobý konflikt skeptický. “Baku trvá na tom, že je to součást Ázerbájdžánu, a Náhorní Karabach tvá na tom, že to není součást Ázerbájdžánu, takže v dohledné době se tento konflikt vyřešit nedá,“ podotkl Sulejmanov.