V Moskvě v Den vítězství slavili také narozeniny legendárního písničkáře Okudžavy
Oslavy Dne vítězství skončily v Moskvě velkolepými ohňostroji. Mnohem nenápadněji si jiné výročí připomněli na moskevské třídě Arbat. Ve dvoře, kde strávil dětství legendární básník a spisovatel Bulat Okudžava, který by se 9. května dožil 92 let. Jeho písně žijí dodnes.
Okudžava začátek války zažil jako 18letý mladík na Zakavkazském frontu, kde byl také raněn. Jeho válečné balady si lidé zpívají dodnes. O válce si myslel, říkal a zpíval své, což se sice sovětskému režimu nelíbilo, ale nedalo se nic dělat. Okudžavovy písně zlidověly a dostaly se i do filmů.
Obdivovatelé a následovníci zpívajícího básníka si jeho 92. narozeniny připomněli na arbatském dvorku. „Dnes bychom tu Bulata potřebovali,“ říká ruský bard Alexandr Kostromin.
„Zdá se mi, že nám jednu chvíli moc chyběl, aby nám zabránil překročit onu hranici mezi válkou a mírem. Mám na mysli události na Ukrajině. Manželka bývalého prezidenta Naina Jelcinová Okudžavovy písně milovala,“ vzpomíná Kostromin.
V Moskvě si obdivovatelé a následovníci zpívajícího básníka Bulata Okudžavy připomněli jeho nedožité 92. narozeniny
Oblíbeným autorem Vladimira Putina je podle něj Alexandr Rozenbaum. „Pro Okudžavu byla válka absolutním zlem, pro Rozenbauma je válka přípustná, pokud se vede za správnou věc,“ dodává bard.
Bulatovy zhudebněné básně si ale nezpívají jen staromilci. U Okudžavova pomníku na Arbatu například zněly v podání školní mládeže.
„Je určitou záhadou, proč Okudžavovy písně zůstávají živé, proč si je lidé pořád zpívají a předávají z generace na generaci. Kdybychom je podrobili formálnímu rozboru, vyšla by nám nuda: Jednoduché melodie, žádná výrazná slova,“ zamýšlí se Kostromin.
Bulatovy písně spojují lidi různých názorů
„Při bližším seznámení ale zjistíte, že v Rusku a vůbec na světě je málo básníků, kteří by dokázali psát velkou poezii a doprovodit ji odpovídající vlastní hudbou. Je to velmi složité. Existují buď velcí básníci tvořící špatnou hudbu, nebo dobří hudebníci s průměrnými texty. Okudžava se trefil do zlatého středu a sám se tomu divil,“ říká si Kostomin.
U Okudžavy je podle Kostomina důležité obojí - poetická forma i melodika.
„Okudžava složil 184 písniček v moll a jen několik v dur. V takovém případě je velmi obtížné vyhnout se monotónnosti. Na první pohled mohou působit jednotvárně, ale není to pravda. Okudžavovy písně jsou rozmanité, osobité a velmi snadno zapamatovatelné,“ uzavírá ruský bard Alexandr Kostromin.
Okudžavův arbatský dvorek je místem spontánních setkání přátel jeho veršů a hudby. V den jeho narozenin sem přišli jak ti se svatojiřskými stužkami podporující prezidenta Putina, tak jeho odpůrci bez stužek. Bulatovy písničky mají kromě textů a melodiky také vzácný dar spojovat lidi různých názorů.