V Iráku byli uneseni tři čeští novináři
Česká televize a Český rozhlas pohřešují své zaměstnance v Iráku. Zpravodajové Vít Pohanka, Michal Kubal a kameraman Petr Klíma se měli vracet do České republiky. Podle nepotvrzených zpráv byli ale uneseni ozbrojenou skupinou nedaleko Bagdádu, když směřovali do Ammánu. Informovala o tom taxislužba, která je měla odvézt do Jordánska. Měli být uneseni v severní části Bagdádu. Podle našeho velvyslanectví v Bagdádu jde možná právě o pracovníky České televize. Ta od svých pracovníků žádné zprávy nemá, takže nemůže zprávu potvrdit ani vyvrátit. Náš reportér Vít Pohanka měl v pondělí přiletět do Prahy, ale zatím se neozval a stále s ním nemáme žádné spojení.
"V dopoledních hodinách poprosila Česká televize Ministerstvo zahraničních věcí o pomoc při získání informací o štábu ČT, který by měl být na cestě z Bagdádu do jordánského Ammánu a Česká televize s nimi ztratila kontakt," říká mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Naše ambasáda v Iráku okamžitě začala zjišťovat informace, nicméně v tuto chvíli nemáme žádné ověřené, proto nemůžeme říkat žádné podrobnosti."
I zástupce českého velvyslance v Iráku Petr Přebinda Radiožurnálu řekl, že dostupné informace jsou zatím velmi kusé. "Podařilo se nám v průběhu dne zjistit, že oba dva novináři skutečně opustili v neděli ráno hotel Palestina a odjeli neznámým směrem zřejmě na sever či západ od Bagdádu. Od té doby od nich nejsou žádné zprávy."
Naše ministerstvo zahraničí i diplomatický úřad v Bagdádu situaci řeší, řekl Radiožurnálu šéf resortu Cyril Svoboda. Nechce ale poskytováním dosud neověřených informací ohrozit životy českých novinářů. "Situace je velmi vážná a nechceme ohrozit životy novinářů, o které jde, a činíme všechno, co je v našich silách, věnujeme se tomu skutečně mimořádně intenzivně." Ministr zahraničí znovu vyzývá občany, aby v zájmu vlastní bezpečnosti do této země nejezdili.
Na únos okamžitě zareagovala i naše armáda. Ministr obrany Miroslav Kostelka nařídil svým lidem v Iráku podílet se na jejich záchraně. Jak uvedl jeho mluvčí Ladislav Šticha, ani armáda ale není všemocná. "Bohužel nelze toho udělat z naší strany příliš, protože čeští vojenští policisté jsou v Basře, v jižním Iráku, a to je od Bagdádu poměrně dost daleko. Ale udělají maximum."
Unesenými jsou zřejmě redaktoři ČT a reportér ČRo
Není vyloučeno, že unesenými Čechy jsou právě dva redaktoři štábu České televize. "O Michalu Kubalovi a Petru Klímovi máme poslední zprávy z nedělního rána, kdy dali vědět, že opustí bagdádský hotel a odejdou směrem do Jordánska, říká šéfredaktor Zdeněk Šámal. "Pokud se nám podařilo zjistit, tak opravdu v 7 hodin ráno odjeli. Nejsou ale v Ammánu, kam dorazit měli."
Zpravodaj Mladé fronty Dnes David Neff Radiožurnálu se měl s reportéry setkat před odletem do Česka. "S Michalem jsem mluvil, když jsme přijeli do Ammánu. To bylo v sobotu, konzultoval s námi tu cestu, která proběhla v pořádku, protože se sám rozhodoval, jestli ji druhý den absolvuje jako my, nebo počká na letadlo. To byl poslední kontakt. Byli jsme domluveni, že se v neděli potkáme v Ammánu. Měl přijet večer, k čemuž už nedošlo." Podle Neffa je cesta z metropole velmi nebezpečná. I sami taxikáři mluvili o riziku, na okraji města totiž stále zuří přestřelky.
Do Ammánu chtěl jet taxíkem i náš reportér Vít Pohanka. Dnes měl přiletět do Prahy, ale zatím se neozval. Také my jsme s ním ztratili spojení.
Bližší informace by mělo přinést setkání, o kterém nám řekl irácký ministr kultury Mufíd Jazairi. "Ráno máme schůzku a přijde k nám řidič, s kterým odjeli dotyční zpravodajové z Bagdádu do Ammánu. Zjistíme od něj, kolik jich bylo, jestli jenom ti dva z České televize, nebo i ten třetí, pan Pohanka z Českého rozhlasu. Zjistíme od něj, kde se to stalo, proč se to stalo, kam byli odvezení. Dneska nemám zatím žádné jiné informace."
Italská televize RAI už ale rozhovor s taxikářem získala. Poskytla ho České televizi. "Včera jsem vezl tři české novináře do Ammánu. Ve městě Garma, západně od Fallúdži, v 8:20 ráno mě zastavili tři vzbouřenci. Žurnalisté zůstali v jejich moci. Bylo s nimi dobře zacházeno."
Unesení jsou i další cizinci
Iráčtí ozbrojenci drží jako rukojmí také další cizince. Mimo jiné 7 Američanů a 7 Číňanů. Peking se přitom jako stálý člen Rady bezpečnosti OSN snažil útoku na Irák zabránit a jednotky do Iráku neposlal.
Iráčtí únosci drží jako rukojmí také 3 Japonce. Vyhrožují jim smrtí - v případě, že Tokio nestáhně své jenotky z Iráku. O tom ale japonská vláda podle svého tiskového mluvčího Yasuo Fukudy neuvažuje. "Naše jednotky provádějí humanitární misi a pomíhají s onnovoou země pro Iráčany. Pro jejich stáhnutí proto není žádný důvod."
V irácké Fallúže pokračují jednání o ukončení týden trvajícího konfliktu. Při něm přišlo v posledním týdnu o život více než 600 Iráčanů, včetně žen a dětí. Zhruba dvanáct set dalších bylo zraněno. Koalice přišla podle mluvčího americké armády Marka Kimmita od 1. dubna o 70 vojáků. Zhruba 700 jich bylo zraněno.
"Bohužel ztrácíme irácké i koaliční vojáky, když se snažíme znovu nastolili pořádek. Je hrozné, že extrémisté ve Fallúdže vtáhli do konfliktu ženy i děti. Není to růžový obrázek. A bude nějakou dobu trvat, než zemi dostaneme znovu pod kontrolu."
Jednání by měla skončit dnes večer. Do té doby také trvá ve Fallúdže příměří.