V čínské armádě pokračují čistky. Do korupčních afér jsou zapleteni i generálové

Antikorupční kampaň v Číně zasáhla také špičky armády. V cele skončilo už několik generálů, které úřady viní z korupce. Jeden z nich byl podle vyšetřovatelů dokonce zapletený do miliardových podvodů. Ruka zákona letos dopadla na dalšího z takzvaných nedotknutelných, kterým je generálporučík Ku Ťün-šan označovaný jako "zlatý generál".

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čínský prezident Si Ťin-pching si zatýkáním vysoce postavených funkcionářů pravděpodobně upevňuje moc

Čínský prezident Si Ťin-pching si zatýkáním vysoce postavených funkcionářů pravděpodobně upevňuje moc | Zdroj: Reuters

Padlý generál si totiž liboval především ve žlutém kovu, kterým se obklopoval doslova na každém kroku. Prý měl radši zlatý prach, přesto jeho dům zdobila řada soch ze zlata, hlavně pak zlatí buddhové.

Tento zástupce ředitele logistického útvaru čínské armády pak sám jako úplatky dával zlaté pruty, celkem podle týdeníku Phoenix Weekly dotyčným osobám daroval sto kilogramů zlata.

Na úplatcích si přišel v přepočtu na více než dvě miliardy korun. Zapleten má být ovšem do podvodů za téměř sto miliard. O jeho zatčení informovala stanice NTD-New Tang Dynasty Television.

Je také jasné, že musel mít krytí na nejvyšších místech. Muž, který ho měl krýt, je pravděpodobně Sü Cchaj-chou, zástupce šéfa Ústřední vojenské komise, tedy jednoho z nejmocnějších orgánů v zemi.

I jeho už dotyčné úřady vyšetřují stejně jako dalšího zadrženého generála, generálmajora Taj Wej-mina.

Obviněná z braní úplatků je i první žena

Vyšetřovatelé už prověřují i první vysoce postavenou příslušnici čínské armády, 57letou Kao Siao-jen, která měla hodnost generálmajora a stala se tak první ženou v čínských ozbrojených silách s generálskou hodností, kterou odvedli v poutech.

Vojenský prokurátor ji obvinil z braní úplatků, konkrétně měla dostávat peníze za zadávání stavebních zakázek. Po 40 letech strávených v armádě tak i její kariéra končí.

Protikorupční kampaň, kterou vyhlásil čínský prezident Si Ťin-pching, je velmi agresivní. Už postihla desetitisíce členů vládnoucí strany. Je ale otázkou, jestli jde opravdu o očistu komunistické partaje.

Vládnoucí strana si upevňuje moc

Mnozí lidé i domácí a zahraniční média čínskou protikorupční kampaň hodnotí pouze pozitivně, protože je řízena vládním aparátem.

Moc v Čínské lidové republice ale pevně v rukou drží prezident Si Ťin-pching. A tak zatýkání i vysoce postavených funkcionářů, včetně armádních a policejních důstojníků, spíše než s očistou souvisí s upevněním moci, tedy s odstraňováním oponentů a konkurentů, ve straně i ve společnosti.

Čína totiž i přes zveřejňovaná čísla o ekonomickém růstu a HDP, která mimochodem řada expertů zpochybňuje, čelí hrozbě recese, a to kvůli realitní bublině, která může prasknout.

Trh s realitami přitom tvoří pětinu HDP Čínské lidové republiky. Nemluvě o dalších potížích s investováním miliard dolarů do různých stavebních a dopravních projektů.

Současné křídlo vládnoucí komunistické strany si potřebuje upevnit moc podobně, jako tomu bylo několikrát v minulosti.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme