,V relativně krátké době.‘ Americká vláda zvažuje vydání širší verze Muellerovy zprávy
Americké ministerstvo spravedlnosti je ochotno poskytnout Kongresu víc informací ze zprávy o vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby, jejíž části byly v dubnovém cenzurovaném vydání utajeny. V dopisu výboru Sněmovny reprezentantů pro kontrolu zpravodajských služeb to napsal náměstek ministra Stephen Boyd.
Podmínkou je, že Sněmovna reprezentantů nepodnikne žádné kroky proti ministru spravedlnosti Williamu Barrovi.
‚Vyšetřovat vyšetřovatele.‘ Americký ministr spravedlnosti nařídil zkoumat počátky prověřování Trumpa
Číst článek
Vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby v roce 2016 vedl bývalý šéf FBI Robert Mueller a trvalo dva roky. Kromě údajných ruských intrik se Mueller zaměřil i na podezření, že prezident Donald Trump vyšetřování mařil, zejména propuštěním šéfa FBI Jamese Comeyho v roce 2017. Zatímco ruské zásahy do voleb jsou podle Muellera nepochybné, o vině Trumpa nenašel přesvědčivé důkazy, ale ani ho podezření nezbavil.
Muellerova zpráva byla zveřejněná v neúplném znění, na zhruba deseti citlivých místech byl text začerněn. Sněmovna reprezentantů ovládaná opozičními demokraty opakovaně žádá, aby jí ministerstvo plné znění zprávy vydalo. Ministr Barr to ale odmítl a sněmovna proti němu zahájila proceduru, která může vyústit v obvinění z pohrdání Kongresem a následný soudní spor.
Boyd v dopisu napsal, že sněmovnímu výboru Muellerovy dokumenty o vyšetřování může v širším znění vydat. Ministerstvo spravedlnosti je prý ochotno diskutovat o předání méně cenzurované zprávy „v relativně krátké době“. Sněmovna ale proti Barrovi nesmí podniknout žádné kroky, uvedl náměstek ministra.