USA evakuují část svých afghánských spolupracovníků. Ti se obávají o své bezpečí
Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v pondělí oznámila, že se chystá evakuovat část Afghánců, kteří pracovali pro americkou vládu, i s jejich rodinnými příslušníky na vojenskou základnu ve Virginii. Jedná se o asi 2500 lidí, kteří budou v USA čekat na zpracování žádostí o víza.
USA se chystají do konce srpna opustit Afghánistán, čímž ukončí konflikt, který vypukl po teroristických útocích skupiny Al-Káida na cíle v USA z 11. září 2001. Americká vláda minulý týden oznámila, že brzy začne evakuovat žadatele o zvláštní víza určená pro Afghánce, kteří se bojí o svou bezpečnost, protože v dobách invaze USA pracovali pro Američany, například jako překladatelé.
Vojenská mise NATO v Afghánistánu po téměř 20 letech skončila. Zbylé vojáky řídí národní velení
Číst článek
O osud těchto lidí vyjadřovali obavy zákonodárci z obou hlavních politických stran v USA. Jejich znepokojení ještě posílily územní zisky povstalců z hnutí Tálibán z posledních týdnů. S odchodem amerických vojáků se povstalcům podařilo získat pod svou kontrolu velké části Afghánistánu včetně řady strategicky významných regionů.
Skupina, která bude ubytovaná na americké základně Fort Lee asi 50 kilometrů od Richmondu, bude jen částí uprchlíků, již se chtějí dostat do USA. O zvláštní víza požádalo asi 20 000 Afghánců, jen u asi poloviny z nich však pokročil imigrační proces tak daleko, aby mohli být předběžně evakuováni do Spojených států. Podle vyjádření americké vlády zbývá 2500 Afgháncům určeným k pobytu na vojenské základně projít lékařskými testy a vyřídit poslední administrativní formality.