Členské státy nabízejí do Evropské komise více mužů než žen. Navzdory požadavkům von der Leyenové

Členské státy Evropské unie zatím příliš nedbají přání budoucí předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, aby jí do jejího budoucího týmu rovným dílem nabízely muže a ženy. Z dosud známých a veřejně dostupných informací o tom, jaké představy o budoucích evropských komisařích mají hlavní města, převažují muži.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ursula von der Leyenová

Budoucí předsedkyně Evropské komise von der Leyenová si přeje vyrovnaný počet komisařů a komisařek. | Zdroj: Reuters

Český premiér Andrej Babiš (ANO) by tak mohl někdejší německou ministryni obrany v pondělí potěšit, pokud oznámí jméno stávající komisařky Věry Jourové. Ta je podle něj favoritkou.

Před týdnem uvedl, že Česko může do komise nabídnout dvě kandidátky. Nejčastěji se vedle Jourové zmiňovala europoslankyně Dita Charanzová.

Pokud se vláda v Praze rozhodne pro Jourovou, zařadí se Česko mezi státy, které počítají s tím, že v nové komisi bude pokračovat člen stávajícího týmu Jeana-Claudea Junckera. Zkušenost z práce na špici unijní exekutivy by teoreticky mohla zaručit významnější či odpovědnější portfolio, tedy oblast, kterou má dotyčný kandidát či kandidátka v komisi na starosti.

Favoritkou na post české eurokomisařky je podle Babiše Věra Jourová. Chtěl by pro ni lepší portfolio

Číst článek

Mezi země, u nichž už je jasné, že hodlají nabídnout stávajícího komisaře, patří třeba Rakousko. Už potvrdilo novou nominaci nynějšího komisaře pro rozšíření Johannese Hahna. Pokračovat mají i „těžké váhy“ stávajícího Junckerova týmu.

Klíčovou osobou i v nové komisi bude nizozemský nynější první místopředseda Evropské komise Frans Timmermans.

Stejně významnou pozici má zastávat nynější a zřejmě i budoucí dánská eurokomisařka Margrethe Vestagerová. Potvrzen je také zájem Bratislavy, aby za Slovensko v komisi dál působil Maroš Šefčovič, nyní místopředseda Evropské komise odpovědný za energetickou unii.

Kabinet v Bulharsku odsouhlasil pokračování stávající komisařky pro digitální ekonomiku Mayi Gabrielové. Irská vláda potvrdila svůj zájem, aby zemi dál reprezentoval nynější komisař pro zemědělství Phil Hogan. Lotyšsko opět nabízí nynějšího komisaře pro euro a sociální dialog Valdise Dombrovskise.

Změna portfolia

Portfolia, která ale tito stávající komisaři dostanou v novém týmu, se ale pravděpodobně změní – alespoň taková je obvyklá praxe.

Zkušenost se stávající komisí má do značné míry i řecký kandidát. Vláda v Aténách totiž von der Leyenové nabízí jako komisaře nynějšího mluvčího Evropské komise Margaritise Schinase.

Juncker telefonoval s Johnsonem. Brexitová dohoda je nejlepší a jediná možná, zopakoval šéf komise

Číst článek

Jasný je už také španělský zástupce. O plánu, aby do čela unijní diplomacie nastoupil ministr zahraničí Josep Borrell, rozhodl přímo mimořádný summit EU počátkem měsíce.

Jasno mají i některé další země. Finsko nabídlo bývalou ministryni financí Juttu Urpilainenovou, Maďarsko europoslance a někdejšího ministra spravedlnosti Lászla Trocsányho, Lucembursko exministra práce Nicolase Schmita, Malta bývalou ministryni pro evropské otázky Helenu Dalliovou a Polsko šéfa prezidentské kanceláře Krzystofa Szczerského.

Slovinská vláda už do komise nominovala svého nynějšího velvyslance v Bruselu Janeze Lenarčiče. Kypr vyšle někdejší šéfku Parlamentního shromáždění Rady Evropy Stellu Kyriakidouovou.

Premiér komisařem

Ostatní země zatím oficiální nominaci nepředložily, například z Francie ale zní jasná preference ohledně oblastí, které by chtěla Paříž obsadit. S portfoliem týkajícím se ochrany klimatu bývá v médiích spojováno jméno europoslance Pascala Canfina, zmiňováni jsou ale i další kandidáti.

Podobné je to v italském případě. Vláda v Římě, která je nyní s Bruselem často ve sporu třeba okolo hospodářských otázek či migrační problematiky, zvažuje šéfa úřadu vlády Giancarla Giorgettiho, zazněla ale i jména ministra zahraničí Enza Milanesiho či financí Giovanniho Trii.

Významnou politickou osobnost by von der Leyenové mohlo nabídnout Chorvatsko, zmiňován je totiž rovnou premiér Andrej Plenkovič. S několika jmény stávajících či bývalých ministrů, včetně ministra zahraničí Linase Linkevičiuse, podle diplomatů pracuje i Litva a několik různých možností dál zaznívá také ze Švédska či Rumunska.

Podle médií je naopak zřejmě jasné, že Portugalsko nabídne ministra plánování Pedra Marquese. Lisabon má přitom jasný zájem o portfolio týkající se regionální politiky a tedy unijních fondů.

Británie už podle nového premiéra Borise Johnsona s výběrem svého zástupce do nové komise nepočítá. Ta má začít pracovat od počátku listopadu, tedy přesně ve chvíli, kdy má Británie z unie odejít.

Mezi nominacemi tak zatím převažují muži. Von der Leyenová ale po svém potvrzení v europarlamentu jasně uvedla, že si ve svém týmu přeje rovné zastoupení mužů i žen a v případě potřeby nebude váhat a požádá hlavní města o nová jména. Šéfka nové komise pak jednotlivým členům svého týmu určí oblasti jejich odpovědnosti.

Každého z budoucích eurokomisařů čeká slyšení před příslušnými výbory europarlamentu a bývá pravidlem, že někteří neuspějí. Slyšení by měla proběhnout mezi 30. zářím a 8. říjnem. Komisi jako celek by pak měl europarlament definitivně potvrdit nejspíš na schůzi začínající 21. října.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme