Ukrajina a Rusko si popadesáté vyměnily válečné zajatce. Několik Ukrajinců bylo v zuboženém stavu

Rusko a Ukrajina si ve středu vyměnily další válečné zajatce. Zatímco ruské ministerstvo obrany oznámilo výměnu 195 ruských zajatců za 195 ukrajinských, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ohlásil, že do vlasti se vrátilo ze zajetí 207 Ukrajinců a Ukrajinek. Několik propuštěných Ukrajinců musely po předání odvézt sanitky, protože byli těžce ranění nebo vážně nemocní, řekl podle agentury Unian mluvčí ukrajinské vojenské rozvědky Andrij Jusov.

Kyjev / Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukrajinští vojáci

Obě strany uvedly, že vojáky osvobozené z nepřátelského zajetí nejprve čeká zotavení a rehabilitace (ilustrační foto) | Foto: Gleb Garanich | Zdroj: Reuters

Podle Jusova bylo ve skupině propuštěných Ukrajinců asi čtyřicet vážně nemocných nebo zraněných, několik těžce. „Jejich stav je různý, v závislosti na místech, kde byli předtím drženi a odkud byli převezeni,“ uvedl mluvčí rozvědky. „Je jasné, že zajetí je vždycky složité. Je to vždy tragédie a rozhodně ne naplnění nějakých evropských představ o dodržování práv zajatců, když hovoříme o státu agresorovi,“ podtrhl Jusov.

23:07

‚Jsme naživu, ale Kyjev nás nechce zpátky.‘ Rusko zneužívá válečné zajatce k vyvolání nedůvěry

Číst článek

Dodal, že zajatci, kteří se vrátili v zuboženém stavu, nebyli na záběrech zveřejněných médii, protože byli hned převezeni do nemocničních zařízení.

Středeční výměna byla padesátá během války, kterou Rusko rozpoutalo před téměř dvěma lety, uvedl ukrajinský ombudsman Dmytro Lubinec.

Zelenskyj přislíbil, že Ukrajina nezapomene na nikoho, kdo nadále zůstává v ruském zajetí. Obě strany uvedly, že vojáky osvobozené z nepřátelského zajetí nejprve čeká zotavení a rehabilitace.

Článek pokračuje pod online reportáží. 

Mezi osvobozenými ukrajinskými zajatci jsou příslušníci ozbrojených sil, národní gardy, pohraniční stráže a také policie, jde o řadové vojíny, poddůstojníky i důstojníky.

Jsou mezi nimi i obránci Mariupolu z poslední ukrajinské bašty v ocelárnách Azovstal a z Hadího ostrova, uvedl šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak.

Mariupol se ocitl v ruském obležení prakticky hned po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu, ale trvalo týdny, než se Rusům i přes nemilosrdné bombardování a ostřelování podařilo přístavní město na březích Azovského moře dobýt.

Strategicky umístěného Hadího ostrova v Černém moři nedaleko Oděsy se ruské vojenské námořnictvo zmocnilo krátce po vypuknutí války, ale ukrajinské síly jej mezitím osvobodily.

Vyšetřování sestřelení letounu 

Podle dřívějších zpráv médií se výměna zajatců mezi oběma znepřátelenými státy měla odehrát už před týdnem, ale v tento den se zřítil u Bělgorodu ruský transportní letoun Il-76.

V Bělgorodské oblasti se zřítil letoun. Není jasné, jestli na palubě byly rakety, nebo ukrajinští zajatci

Číst článek

Moskva tvrdí, že ho sestřelily ukrajinské síly raketou dodanou ze Západu a v troskách zahynulo i 65 zajatých ukrajinských vojáků. Kyjev nepotvrdil, ani nepopřel sestřelení letounu a upozornil, že Rusko dosud nepředložilo žádné důkazy o tom, co či koho stroj přepravoval. Na místo dopadu stroje navíc nevpustilo ani zástupce OSN.

Ukrajina se domáhá mezinárodního vyšetřování.

Při předchozí výměně zajatců na počátku ledna, největší od vypuknutí války, Ukrajina propustila 248 zajatých ruských vojáků a Rusko 230 ukrajinských vojáků a civilistů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme