Škola, terapie a hlavně bezpečí. Uprchlíci z východu Ukrajiny našli útočiště v dětském centru ve Lvově

V západních částech Ukrajiny našli po zahájení ruské invaze útočiště lidé z nebezpečných oblastí na východě. Ty jsou velmi blízko frontě a prakticky denně pod palbou Rusů. Ve Lvově na západě země právě pro lidi z takových oblastí vzniklo dětské centrum. Přes den se v něm nejen děti uprchlíků mohou učit, hrát si, ale taky si třeba popovídat s terapeutem.

Od zpravodajky z místa Lvov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Centrum je určeno pro děti ve věku od tří do osmi let. Jsou z různých rodin, třeba těch, které jsou vnitřně vysídlené, tedy uprchly z oblastí blízko fronty a teď jsou na západě Ukrajiny,“ říká Maria Zacharková, ředitelka Centra péče ve Lvově.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si reportáž ze Lvova

V centru se starají také o děti samoživitelů, děti z velkých rodin, dětských domovů, ale třeba i o děti vojáků a lidí s postižením.

„Máme tu hodiny angličtiny, ukrajinštiny, matematiky, ukrajinské historie… děti tu mohou navštívit i psychologa a logopeda,“ popisuje Zacharková.

U specialistů si děti mohou nejen v soukromí promluvit, ale také řešit individuální problémy.

‚Potřebují pomoc‘

„Centrum jsme otevřeli hlavně pro děti, které sem ve velkém počtu přicházely z oblastí na východě,“ vysvětluje Marianna Bilyková, ředitelka organizace Ukrajinská vzdělávací platforma, která centrum zřídila.

V centru se děti také vzdělávají. „Někteří sice mají ze svých škol online hodiny, ale jsou to děti a potřebují s tím často pomoc,“ míní Bilyková.

Ukrajinští uprchlíci zápolí s nejistotou i formuláři. Neví, zda po změně pravidel získají podporu

Číst článek

Ukrajinská vzdělávací platforma se podle ní snaží taky o to, aby ukrajinské děti nemusely vyrůstat v institucích, jako jsou dětské domovy, ale aby mohly žít například u pěstounů. Pracují také s farnostmi, které v mnoha případech na Ukrajině zastupují sociální služby.

„Sociální politika na Ukrajině se musí opravdu hodně zlepšit. Ale během války je snaha o jakoukoliv reformu opravdu složitá. Mluvili jsme tu o snaze o deinstitucionalizaci dětí,“ vypráví Marianna Bilyková. 

„Když začala válka, tak se asi 40 tisíc dětí vrátilo z dětských domovů ke svým příbuzným. Ne ale proto, že by na to rodiny byly připravené. A to je špatně. Není důvod čekat do konce války. Ukrajina teď získává velkou podporu od ostatních zemí. Mohli bychom ji využít i ke zlepšení sociálního systému,“ uzavírá. 

Magdaléna Fajtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme