Macron chce pokračovat v telefonátech s Putinem, s výsledky ale není zatím spokojen
Ukrajina dosáhne dohody o příměří s Ruskem nejpozději v květnu, uvedl podle agentury Reuters Oleksij Arestovyč, vojenský poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Francouzský prezident Emmanuel Macron zároveň uvedl, že chce pokračovat v hovorech se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem. Dosud přitom tyto telefonáty neměly v podstatě žádný vliv na ruskou agresi na Ukrajině.
Poradce Zelenského sdělil, že přichází v úvahu několik možností dalšího vývoje závisejících na tom, kolik vojáků se Rusko rozhodne na Ukrajinu vyslat.
„Myslím, že nejpozději v květnu, začátkem května, bychom měli dosáhnout mírové dohody, možná i mnohem dříve. Mluvím o nejhorším scénáři,“ řekl podle Reuters Arestovyč ve videu, které sdílela mnohá ukrajinská média.
Sýrie je ve válce 11 let, teď nabízí podobnosti s Ukrajinou: intervence Ruska a brutalita vůči civilistům
Číst článek
Podle Arestovyče nyní připadá v úvahu několik možností. Ukrajina by mohla dosáhnout mírové dohody i stažení nepřátelských vojsk velmi rychle, během týdne nebo dvou.
Na řadu by ale mohl přijít také scénář, kdy se Moskva rozhodne do konfliktu zapojit například žoldnéře ze Sýrie. V takovém případě by pak dohoda přicházela v úvahu spíše v polovině nebo na konci dubna.
V nejhorším možném scénáři by Rusko mohlo začít s odvody a vyslat vojáky na Ukrajinu po asi měsíci výcviku.
„Ale i když brance připraví během jednoho měsíce a na začátku května je nasadí do boje, tak válka skončí v polovině května,“ citoval Arestovyče web 24tv.ua.
Článek pokračuje pod online reportáží.
Prezidentův poradce ale zároveň upozornil, že i po dosažení příměří by mohly ještě během roku na ukrajinském území přetrvávat lokální taktické střety.
Několika kol ukrajinsko-ruských jednání o příměří zatím mnoho výsledků nepřineslo, podotkla agentura Reuters. Arestovyč se rozhovorů přímo neúčastní.
Rozhovory s Putinem
Francouzský prezident Macron chce pokračovat v rozhovorech s hlavou Ruska. Podle serveru Politico však není s rozhovory s Putinem spokojený. „Nemůžu říct, že bych byl spokojený (s výsledky), ale musíme pokračovat,“ uvedl Macron k jednáním v předvolebním diskuzním pořadu stanice TF1, kde se setkal s dalšími kandidáty do dubnových prezidentských voleb.
Premiér Fiala jede vlakem do Kyjeva. S Morawieckým, Kaczyńským a Janšou chtějí jednat se Zelenským
Číst článek
Macron a Putin si za poslední měsíc volali nejméně desetkrát, naposledy v sobotu společně s německým kancléřem Olafem Scholzem. Série telefonátů vyvolala u kritiků pochybnosti o Macronově strategii. Podle nich může dialogem podporovat ruskou propagandu.
„Naším úkolem... je pokusit se zastavit tuto válku, aniž bychom se do ní zapojili,“ uvedl francouzský prezident v odpovědi na dotaz jednoho z moderátorů, o čem ještě mohou s Putinem jednat.
Macron řekl, že se při rozhovorech snaží „zlomit logiku“ ruské hlavy státu a zároveň udržet otevřenou komunikační linku, aby bylo do budoucna možné jednat o věcech, jako jsou humanitární koridory, ochrana jaderných elektráren nebo dokonce možné východisko z konfliktu.
„Evropa nemůže žít v bezpečí a v míru, pokud nebude mluvit s Ruskem,“ dodal Macron a zdůraznil, že ohledně celé záležitosti není naivní.
Ruská vojska 24. února překročila hranice s Ukrajinou. Moskva předtím opakovaně odmítala tvrzení Západu, že se sousední zemi chystá napadnout, a nyní trvá na tom, že jde o „speciální vojenskou operaci“. Putina v Rusku navštívil od počátku invaze zatím jediný státník, izraelský premiér Naftali Bennett.