Ukrajina dostane v ‚první etapě‘ přes sto moderních tanků, jedná také o dodávkách stíhaček
Ukrajina čeká na dodávky moderních západních tanků, především německých Leopardů. Západní partneři, kterých dohromady tvoří dvanáct zemí, dodají Kyjevu v první etapě 120 až 140 kusů této vojenské techniky, oznámil ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle něj také Kyjev jedná o dodávkách další techniky, zejména stíhaček F-16. Zahraniční státy se k jejich dodávce však staví spíše zdrženlivě.
Spojenci by měli už na jaře předat Ukrajině německé tanky Leopard 2, britské Challenger 2, americké Abramsy a možná také francouzské Leclerky, upřesnil Kuleba. Tzv. tankovou koalici tvoří celkem 12 zemí.
Šéf ukrajinské diplomacie dodal, že Kyjev vede také jednání o dodávkách stíhaček, zřejmě F-16, a raket s doletem do tří set kilometrů. V tomto směru ale zatím ještě žádné rozhodnutí nepadlo.
Kuleba zdůraznil, že Ukrajina tyto zbraně potřebuje k osvobození okupovaných území na východě i jihu země.
Po celé Ukrajině mezitím pokračuje mobilizace. Povolávací rozkazy dostali i dva poslanci parlamentu a celá městská rada v Brovarech nedaleko Kyjeva.
Polsko: O stíhačkách nejednáme
Francie vyjednává s Ukrajinou o dodávce stíhaček Mirage. Paříž je zdrženlivá, Kyjev se chystá ,dorážet‘
Číst článek
Polsko ale nevede žádná oficiální jednání o dodávkách stíhaček F-16 Ukrajině. „V současné době se nekonají žádná oficiální jednání o předání polských F-16 na Ukrajinu,“ uvedl náměstek polského ministra obrany Wojciech Skurkiewicz.
„Toto téma neexistuje,“ dodal. Polsko má 48 stíhaček F-16 americké výroby.
Šéf kanceláře ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského Andrij Jermak v pondělí naznačil, že Kyjev „má pozitivní signály z Polska, že je ochotné nám je předat ve spolupráci s NATO“. Polský premiér Mateusz Morawiecki ale na pondělní tiskové konferenci mluvil o tom, že Varšava „všechny své kroky k posílení obranné síly Ukrajiny domlouvá s NATO“.
Spojené státy daly v pondělí najevo, že na žádost Ukrajiny o dodání F-16 neodpoví; stíhačky nechce Ukrajincům dodat ani Německo a Británie by to nepovažovala vzhledem k sofistikovanosti svých strojů za praktické.
Podle Francie není dodávka stíhaček vyloučená, musela by však být dodržena přísná omezení a podmínky. Nizozemský premiér Mark Rutte, jehož země má F-16 ve výzbroji, uvedl, že předání bojových letounů Ukrajině není tabu, šlo by však o velmi významný krok.