Tymošenková je ve vězení neprávem, oznámil Evropský soud pro lidská práva
Zatčení ukrajinské expremiérky Julije Tymošenkové v roce 2011 bylo politicky motivované a její práva byla uvězněním porušena.
Jednomyslně to konstatoval Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.
Tymošenková se k této instituci obrátila poté, co ji ukrajinský soud poslal na několik let do vězení za podepsání údajně nevýhodné smlouvy o dodávkách ruského plynu.
Vězněná vůdkyně ukrajinské opozice a její spojenci od počátku označovali proces proti ní za zpolitizovaný. Za pravdu jim dávaly i četné organizace na Západě.
Evropský soud pro lidská práva je institucí Rady Evropy, mezi jejíž členské země patří i Ukrajina.
Plynová krize
„Soud zároveň nepřiznal některé další body obžaloby, které Tymošenková k soudu podala. Týká se to zejména způsobu, jakým s ní je nakládáno ve vězení,“ upozornil Jan Šír z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.
„Tymošenková je souzena pro více věcí. Záležitostí, pro které se nachází v hledáčku trestního řízení na Ukrajině, je víc už od počátku roku 2000,“ dodává.
Před dvěma lety byla odsouzena kvůli kauze z doby jejího působení v čele ukrajinské vlády, konkrétně z roku 2009.
Tehdy totiž došlo k rusko-ukrajinské plynové krizi, kdy Rusko zastavilo dodávky zemního plynu na Ukrajinu a tím pádem dále do Evropy s odvoláním na absenci právního základu pro další dodávky.
Tymošenková měla souhlasit s podmínkami, které byly pro Ukrajinu zjevně nevýhodné. Způsobila tak údajně ukrajinskému rozpočtu škodu ve výši stovek milionů dolarů.
Ukrajina se rozsudkem řídit nemusí
Je ale otázka, zda současný rozsudek něco v případu Julie Tymošenkové změní. „Šance na to, že soud jí dá za pravdu, co se týče práva na spravedlivý proces a jeho vedení, si myslím, má velké,“ uvažuje Šír.
Druhá věc je, nakolik to změní postoj samotných ukrajinských úřadů. Proti verdiktu se totiž obě strany mohou odvolat, čímž se to může protáhnout.
Evropský soud pro lidská práva nemá žádné vynucovací mechanismy na Ukrajinu. „Takže když se ukrajinské úřady rozhodnou tento rozsudek nerespektovat, tak se těžko něco změní. Byť Tymošenkové může být přiznána nějaká kompenzace,“ uzavírá Šír.
„Rozhodnutí Evropského soudu bych vnímal jako poměrně negativní, neboť to vrhá špatné světlo na ukrajinskou justici potažmo i prezidenta Janukovyče, který by v tuto chvíli mohl mít problém Tymošenkovou amnestovat, neb by tím sám mohl přiznat svoje pochybení, popřípadě svoji vinu,“ říká Jakub Kulhánek z Asociace pro mezinárodní otázky, který se zabývá postsovětským postojem.
Jakub Kulhánek z Asociace pro mezinárodní otázky se v Odpoledním Radiožurnálu vyjádřil k rozhodnutí Evropského soudu, který soud s Tymošenkovou prohlásil za politicky motivovaný
„Ukrajina usiluje o podepsání asociační dohody a dohody o zóně volného obchodu s Evropskou unií, která měla být podepsána již v roce 2011 a podpis se stále odkládá z toho důvodu, že Evropská unie argumentuje nevyřešenými nebo problematickými soudními procesy,“ připomíná Kulhánek a dodává:
„Evropská unie se bojí případné izolace Ukrajiny, že by pak mohla přijít o svůj vliv, a Ukrajinamá zájem o rozvíjení hospodářských vztahů s Evropskou unií. Obě strany hledí směrem k chystanému summitu Východního partnerství, který proběhne ke konci roku ve Vilniusu, a to se stává jakýmsi deadlinem, kde by smlouvy měly být podepsány. Problematické případy typu Julije Tymošenkové mohou podpis samozřejmě zhatit.“