Turecko odmítlo závěry izraelské komise k zásahu proti flotile do Gazy

Zprávu Izraele, která označila loňský květnový útok na tureckou loď mířící do pásma Gazy jako legální, turecká strana nerespektuje. Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana nemá zpráva, která vznikla na objednávku Izraele, žádnou hodnotu. Podobný názor zastávají také Palestinci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útok na loď Mavi Marmara v květnu 2010

Útok na loď Mavi Marmara v květnu 2010 | Zdroj: ČTK

Slova tureckého premiéra podpořil i ministr zahraničí Ahmet Davutoglu. Ve svém prohlášení uvedl, že Izrael jednal v rozporu se všemi mezinárodními principy a pravidly, podle kterých se v podobné situaci postupuje.

Bezprostředně po útoku i vysocí turečtí činitelé mluvili o Izraelem, podporovaném teroristickém činu, o banditech a pirátství. Jak na Rádiu Česko přiblížila spolupracovnice v Turecku Julie Urbišová, 8 měsíců poté už tak ostré výroky nepadají.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky šetření komise, která se zabývala zásahem izraelské armády na humanitární konvoj směřující do Gazy. Téma pro tureckou spolupracovnici ČRo Julii Urbišovou.

„Každopádně ale v tom smyslu politici zřejmě stále přemýšlejí. Turecká strana o zprávě říká, že pro ní není nemá žádnou hodnotu, že ji nerespektuje, protože vznikla vlastně na objednávku izraelské vlády. Turecko si stále stojí za svým, že Izrael překročil mezinárodní práva, že zásah byl neuměřený,“ uvedla a doplnila, že Turecko požaduje omluvu za zásah a také odškodnění pozůstalým obětí.

Zdůraznila také, že vztahy Turecka a Izraele, donedávna dlouhodobých spojenců na politické, ekonomické a dokonce i vojenské úrovni, se po incidentu vážně narušily.

Zveřejnění výsledků izraelské vyšetřovací komise komentují i turecké deníky. Například provládní deník Zaman věnuje velký prostor kauze z pohledu Turecka. Cituje ze zprávy vypracované tureckou stranou, která obsahuje svědectví Turků přítomných během útoku na lodi Mavi Marmara, a podle které je zásah vojenské jednotky proti civilistům neospravedlnitelný.

Sekulární deník Hurriyet mimo jiné uvádí, že pro Turecko budou důležitější výsledky další vyšetřovací komise vedené Spojenými národy, které mají být zveřejněné v průběhu tohoto roku.

Loni v květnu zasáhlo izraelské komando proti konvoji s humanitární pomocí, který plul z Turecka do Pásma Gazy na protest proti její blokádě. Na lodi Mavi Marmaris vojáci zabili devět tureckých aktivistů. V září Rada OSN pro lidská práva zásah označila za nepřiměřeně brutální a za porušení lidských práv. Podle izraelské vyšetřovací komise byl ale zásah zákonný. V pořádku je podle ní i blokáda Gazy, a to jak námořní, tak pozemní.

Zpráva vychází z výpovědí vojáků

Jav v Ranním Radiožurnálu uvedl blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček, zpráva izraelské komise o napadení flotily vychází z výpovědí vojáků, kteří tvrdí, že byli velmi brutálně napadeni poté, co se nalodili na loď Mavi Marmara. Vojáci prý jednali v sebeobraně, v ohrožení vlastního života.

„Že aktivisté prý proti nim použili nože, sekyry, že měli tyče, rozebrali lodní zábradlí a to pak také použili jako zbraně. Vojákům prý také sebrali i jejich střelné zbraně, které potom prý i používali,“ přiblížil.

Podle zpravodaje komise ale už netvrdí, že aktivisté měli na lodi vlastní střelné zbraně, jak dosud Izrael uváděl. „Co se týče použití zbraní ze strany Izraelců, ti prý při postupu používaly nejprve méně škodlivé, méně smrtící zbraně a teprve poté se prý uchýlili k použití smrtících zbraní, kterými pak bylo zabito devět aktivistů,“ uvedl.

Přehrát

00:00 / 00:00

O závěrech izraelské vyšetřovací komise mluvil v Ranním Radiožurnálu blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Dodal, že izraelské vyšetřování kromě Turecka odmítají i Palestinci. „Mluvčí palestinské vlády řekl, že je potřeba vyčkat na mezinárodní zprávu OSN, kterou zadal generální tajemník Pan Ki-mun a na které se teprve pracuje.

Swarzenberg požádal o vrácení zabavených věcí

Na návštěvě Izraele a palestinských území je v těchto dnech ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Včera se v Jeruzalémě sešel s izraelským protějškem Avigdorem Liebermanem. Ke zprávě se ale podle zpravodaje ministři nedostali, protože byla zveřejněna ve chvíli, kdy společně jednali.

Zajímavou informaci se však zpravodaj podle svých slov dozvěděl ze zákulisí, a to sice, že ministr Swarzenberg požádal ministra Liebermana, aby Izrael vrátil věci, které při zásahu zabavil českým novinářům.

Přehrát

00:00 / 00:00

K výsledkům vyšetřování izraelské komise se zpravodaj Břetislav Tureček podrobněji vrátil i na Rádiu Česko.

Připomněl, že na lodi byli kromě aktivistů také několik desítek novinářů z celého světa, mezi nimi i čtyři z ČR. „A Izrael jim dosud, ani po osmi měsících, nevrátil všechny věci – veškerou techniku, osobní věci. Ukázalo se, že něco z toho izraelští vojáci dokonce rozprodávali,“ uvedl.

„Izraelská armáda nám zabavila veškeré televizní vybavení – kamery, notebooky, kazety prázdné i s natočeným materiálem - a také osobní věci od oblečení až po kreditní karty. Dosud se mi vrátil pouze pas, kreditní karta a kartička VZP, na ostatní stále ještě čekám,“ přiblížil na Rádiu Česko Petr Zavadil, redaktor České televize, který byl na jedné z lodí v konvoji, který Izraelci zadrželi.

Na lodích byli většinou členové humanitárních organizací

Na palubách lodí v konvoji podle info BBC kolem 600 lidí. A jak uvedl Zavadil, svůj názor hlásala většina z nich spíš umírněně, než radikálně.
„Alespoň, co se týče lidí, kteří byli na naší lodi. Byli tam ale samozřejmě i lidé, kteří jednoznačně proklamovali, že požadují, aby se Palestina vrátila do arabských rukou,“ přiblížil.

Zdůraznil však, že většina lidí na lodích byli členové různých evropských humanitárních organizací, které se nějakým způsobem podílely na humanitární pomoci pro Gazu.

Martina Mašková, Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Julie Urbišová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme